Ήταν να μην πάρει την κάτω βόλτα και πάλι ο ΠΑΟΚ, καθώς όπως και στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, γνωρίζει τη μία ήττα μετά την άλλη.

Μετά το διπλό του Ρεθύμνου στην Πυλαία, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ηττήθηκε και μάλιστα με μεγάλη διαφορά (74-56) από τον Κολοσσό στη Ρόδο για τη 19η αγωνιστική, της Α1 μπάκετ: Ετσι, φαίνεται πως οι απουσίες των τραυματιών, Σχορτσιανίτη και Βασιλειάδη, είναι αξεπέραστες.

Ο Κολοσσός πήρε από την αρχή τα «ηνία» του αγώνα παίζοντας υποδειγματική άμυνα, ενώ στην επίθεση οι παίκτες του συνεργάζονταν με «κλειστά μάτια». Το σκορ μετά από 5 λεπτά αγώνα ήταν 12-2 για τους γηπεδούχους, αφού ο ΠΑΟΚ, που παρατάχθηκε για ακόμη μια φορά χωρίς Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Τελικά η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Κολοσσό να βρίσκεται στο +13 (24-11).

Οι «θαλασσί» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 19 πόντους (32-13 στο 13΄). Οι γηπεδούχοι, με «όπλο» την ευστοχία τους στα δίποντα (12/15, 80%) πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 15 πόντων (40-25).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν… σήκωσε το πόδι από το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και, με τους παίκτες της να έχουν βρει ρυθμό, διατηρούσε με μεγάλη άνεση απόσταση ασφαλείας από τον «Δικέφαλο του Βορρά». Μάλιστα, λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (54-33 στο 28΄). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα με τρίποντα, αλλά η αστοχία των παικτών του δεν τού έδωσε το δικαίωμα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να ρίχνει «λευκή πετσέτα» και τους γηπεδούχους να επικρατούν με το τελικό 74-56, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από 2 σερί αρνητικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-25, 59-37, 74-56.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Α. Λυκογιάννης): Λίντεν 9 (2), Ρέλεφορντ 16 (2), Σαλούστρος 2, ΜακΓκι 8, Λιούις 8 (2), Λαρεντζάκης 13 (1), Μπίλης, Οικονομόπουλος 3, Μανωλόπουλος 10 (2), Ντέιβις 5, Γεωργαλής, Αγγελάκος.

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (1), Λιάπης 4 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Μάρκοβιτς 4, Χάτσερ 9 (1), Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 11 (3), Δέδας 6 (2), Κόττας 2, Καμάρας, Ντούβνιακ 2.