Η διαφορετικότητα των νησιών του Ιονίου σε κερδίζει µεµιάς. Σε αυτό συµβάλλουν η πολιτισµική επιρροή των παλαιών κατακτητών, η πυκνή βλάστηση που φθάνει µέχρι την ακροθαλασσιά και οι σµιλεµένες από τον Εγκέλαδο ακτές. Οµως οι τεράστιοι γκρεµοί καταλήγουν σε ακρογιαλιές πραγµατικά στολίδια: βοτσαλωτές, µε βράχια, µε ψιλή άµµο, ανοιχτές ή και σε µικρούς κολπίσκους σίγουρα θα βρείτε τη γωνιά σας, ίσως και τον προσωπικό σας παράδεισο.
![Επτάνησα σε γαλαζοπράσινο φόντο](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2011/06/18779982.jpg)