Στο Παρίσι (2010) ήταν εκτός δωδεκάδας του Ολυμπιακού, στην πρώτη άτυπη παρουσία του σε φάιναλ φορ. Το 2012 όμως στην Πόλη και το 2013 στο Λονδίνο ο Κώστας Παπανικολάου ήταν βασικότατο μέλος τού δύο φορές πρωταθλητή Ευρώπης. Φέτος είναι ο πρώτος χρονικά που εξασφάλισε την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Μιλάνου με την Μπαρτσελόνα (οι Καταλανοί «σκούπισαν» 3-0 τη Γαλατάσαραϊ) και ο νεαρός άσος δικαιούται να ονειρεύεται ένα τρίτο τρόπαιο.
![Πλώρη για το τρίτο ο Παπανικολάου](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2014/04/18153352_13908576.jpg)