Στη σκακιέρα του Βιθέντε Καλντερόν κατέθεσαν χθες βράδυ τις προπονητικές σκέψεις και διαθέσεις τους δύο εκ των προπονητών που βρίσκονται στο επίκεντρο, ειδικά το τελευταίο διάστημα, λόγω της σταθερής πορείας των ομάδων που εντός των αγωνιστικών χώρων κατευθύνουν και διοικούν. Αποδείχθηκε ότι χαρακτηρίζονται από πολλά κοινά σημεία προπονητικής επαφής, προσέγγισης και αντίληψης του παιχνιδιού. Ο 51χρονος Ζοζέ Μουρίνιο (έχει πλέον το προβάδισμα) και ο 43χρονος Ντιέγκο Σιμεόνε έδειξαν (και για πολλοστή φορά απέδειξαν) ότι γνωρίζουν πως τα θετικά αποτελέσματα αρχίζουν και τελειώνουν στο μηδέν παθητικό στην άμυνα, ασχέτως με το αν είσαι γηπεδούχος ή φιλοξενούμενος. Κάπως έτσι έκαναν τον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης να μοιάζει (και να είναι με καθαρά ποδοσφαιρικά κριτήρια) με μια βαρετή αναμέτρηση.

Στον πρώτο ημιτελικό ανάμεσα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και την Τσέλσι δεν προέκυψε εν τέλει κάτι το διαφορετικό, αυτό που θα μπορούσε να ανατρέψει το διαφαινόμενο 0-0. Αυτό που φαινόταν ως το πλέον λογικό αποτέλεσμα βάσει της εικόνας των δύο ομάδων, ακόμα και στα πρώτα 15-20 λεπτά της αναμέτρησης. Δεν αποδείχθηκε ανατρεπτικός παράγοντας ούτε η απώλεια του τερματοφύλακα της Τσέλσι Πετρ Τσεχ, ο οποίος στο 18ο λεπτό του αγώνα αποχώρησε λόγω τραυματισμού στην ωμοπλάτη (εξάρθρωση θα σημάνει απουσία ώς το τέλος της σεζόν), δίνοντας τη θέση του στον 41χρονο Αυστραλό Μαρκ Σβάρτσερ. Οι Λονδρέζοι παρέμειναν σταθεροί και συμπαγείς στο αμυντικό πλάνο τους, το οποίο συνέχισαν να τηρούν κατά γράμμα ακόμα και όταν έχασαν στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης τον διεθνή άγγλο στόπερ Τζον Τέρι που τραυματίστηκε στον αστράγαλο. Στα λεπτά που απέμεναν ώς το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι έγιναν περισσότερο πιεστικοί και έβαλαν την Τσέλσι μέσα στα καρέ της. Πίεσαν όμως με τρόπο ανορθόδοξο, ξόδεψαν τις 3-4 καλές περιπτώσεις που θα μπορούσαν να εξελιχθούν σε ευκαιρίες για γκολ και βοήθησαν τον Σβάρτσερ να αναδειχθεί σε καθοριστικό παράγοντα για την απόδραση της αγγλικής ομάδας με τον βαθμό της ισοπαλίας ενόψει της ρεβάνς στο Στάμφορντ Μπριτζ την ερχόμενη Τετάρτη. Παράλληλα δικαίωσαν την πάγια τακτική του Μουρίνιο να παρατάσσει ομάδες που αγωνίζονται έχοντας ως πρωταρχικό στόχο το να μη δεχθούν γκολ. Το παραδέχθηκε και ο ίδιος μετά το τέλος του αγώνα στο Βιθέντε Καλντερόν λέγοντας ότι «πάντοτε ψάχνεις το γκολ, καλό θα είναι όμως να μην το δεχθείς. Ηταν ένα ισορροπημένο ματς, είχαμε ατυχίες τις οποίες αντιμετωπίσαμε με γενναιότητα και αισθάνομαι υπέροχα που ο Σβάρτσερ ήρθε από τον πάγκο και ήταν αυτός που έπρεπε» ήταν οι πρώτες δηλώσεις του Special One.