Στο Ζαγόρι χτυπά αυτό το Σαββατοκύριακο η καρδιά του ελληνικού ορεινού τρεξίματος καθώς σήμερα και αύριο πραγματοποιούνται στην περιοχή οι αγώνες The North Face® Zagori Mountain Running. Οι ορεινοί αγώνες του Ζαγορίου ξεκίνησαν το 2011, στα μονοπάτια του Ζαγορίου και της Τύμφης, με 150 συμμετοχές. Σήμερα οι συμμετέχοντες ξεπερνούν τους 2.000 κατατάσσοντας τη διοργάνωση στην πλέον κορυφαία των αγώνων ορεινού τρεξίματος της χώρας. Και ίσως και σ’ έναν από τους πιο χάι-τεκ καθώς οι διοργανωτές παρουσίασαν φέτος την καινοτόμο εφαρμογή Zagori Race, η οποία – μέσω κινητού και περιβάλλοντος android – παρέχει στους συμμετέχοντες χρήσιμες πληροφορίες για τον αγώνα. Οι λόγοι που κάνουν τους αγώνες The North Face® Zagori Mountain Running δημοφιλείς είναι πολλοί. Από άποψη καθαρά αγωνιστική, οι αθλητές και αθλήτριες κάθε επιπέδου μπορούν να βρουν έναν αγώνα στα μέτρα τους: υπάρχουν οι κούρσες Entry Race (10 χλμ.), Half Marathon (21 χλμ.), Marathon (42 χλμ.) και TeRa (80 χλμ.) με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας, ενώ με την προσθήκη του παιδικού αγώνα «Ζαγοράκι» ολόκληρες οικογένειες μπορούν να λάβουν μέρος σε αυτή τη γιορτή που επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο το τελευταίο Σαββατοκύριακο του Ιουλίου. Εκτός του αγωνιστικού μέρους, ο αγώνας είναι μοναδικός εξαιτίας των διαδρομών του που περνούν μέσα από εννέα Ζαγοροχώρια, το φαράγγι του Βίκου με τον Βοϊδομάτη και τα πετρόχτιστα γεφύρια του. Και φυσικά μπορεί να συνδυαστεί και με διακοπές στις παραλίες του Ιονίου. Περισσότερα στο http://zagorirace.gr.
Δημοφιλή
- 1
Μύκονος: Αυτοψία της Daily Mail στο διαβόητο «εστιατόριο της κλοπής» - Εκεί που μία γαρίδα φθάνει να κοστίζει 87 ευρ
- 2
Βασιλιάς Κάρολος: Εξαλλος με τον βοηθό που παραμέλησε την Καμίλα κάτω από δυνατή βροχόπτωση
- 3
To παραμυθένιο love story της πριγκίπισσας Λεονόρ με νεαρό ισπανό ποδοσφαιριστή της Μπαρτσελόνα
- 4
H μεγάλη φυγή προς τη σύνταξη το 2024 των σημερινών 60άρηδων
- 5
Ατλαντικός: Κωπηλάτης περικυκλώθηκε από εκατοντάδες φάλαινεςι περιγράφει
- 6
Απόπειρα δολοφονίας Τραμπ: Άγνωστα τα κίνητρα του 20χρονου- Το τηλεφώνημα του πατέρα του στις Αρχές
- 7
Ολυμπιακοί Αγώνες: Αυτές είναι οι αθλήτριες του Στίβου που έχουν πιάσει το όριο για το Παρίσι
- 8
Μετράμε τους αγαθούς
- 9
Κορονοϊός: Αύξηση της κυκλοφορίας και των εισαγωγών
- 10
Σαν άλλος Χάτσικο: Σκύλος περιμένει έξω από νοσοκομείο τον ιδιοκτήτη του που πέθανε στα Τρίκαλα