Μας ζητάνε και τα ρέστα
Δεν θα σταθώ στο πόσο κόστισε η περήφανη διαπραγμάτευση του 2015 (86 δισ. ευρώ λέει η Τράπεζα της Ελλάδος, 100 δισ. εκτίμησε ο Κλάους Ρέγκλινγκ, ο επικεφαλής του ESM που μας δανείζει τα λεφτά) –τον Σταϊκούρα της Νέας Δημοκρατίας που λέει τα ίδια δεν τον μετράω για ευνόητους λόγους. Αυτοί δεν ξέρουν. Το είπε ο Τσακαλώτος. Δεν κόστισε τίποτα. Στέκομαι σε δύο σημεία στο μνημειώδες –άτυπο –πόνημα του υπουργείου Οικονομικών «Αλήθειες και ψέματα για το κόστος διαπραγμάτευσης το 2015» που βγάζουν μάτι. Αναλύοντας τα 86 δισ. ευρώ του νέου δανείου, λέει το υπουργείο Οικονομικών ότι τα 7 δισ. θα πάνε στις ληξιπρόθεσμες οφειλές του Δημοσίου «σε ένα προϋπάρχον διαφορετικό χρέος». Μόνο που τα ληξιπρόθεσμα τον Ιανουάριο του 2015 ήταν 4,5 δισ. και όχι 7. Και το δεύτερο νομίζω ότι είναι ακόμα καλύτερο. «Για όσους υποστηρίζουν ότι επλήγη η πραγματική οικονομία από τη διαπραγμάτευση, τους παροτρύνουμε να κοιτάξουν τα στοιχεία για την ανεργία η οποία από το πρώτο τρίμηνο του 2016 είναι 24,9% από 27,3% το αντίστοιχο τρίμηνο του 2014».
Τρέχουν για να προφτάσουν
Αγώνα δρόμου μετά τη θύελλα που ξέσπασε για να μεταφραστεί το βούλευμα σχετικά με την υπόθεση των μαύρων ταμείων της Siemens κάνουν οι δικαστικές Αρχές. Το ιδεατό όριο θα ήταν η μετάφραση του επίμαχου βουλεύματος να έχει ολοκληρωθεί πριν από την έναρξη του νέου δικαστικού έτους (στα μέσα Σεπτεμβρίου δηλαδή), ώστε να μπορέσουν να γίνουν όλες οι αναγκαίες δικονομικές κινήσεις για τον επαναπροσδιορισμό της μεγάλης δίκης ενώπιον του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων της Αθήνας.
Προαπαιτούμενα στον κόκορα!
Νόμιζα πως ήταν η ιδέα μου ότι με το που έφυγαν οι δανειστές και ήρθε η πρώτη υποδόση, έκλεισαν τα συρτάρια και μαζί και οι έγνοιες των υπουργών για τα επόμενα προαπαιτούμενα. Μέχρι που ήρθε ένα πουλάκι κυβερνητικό και μου επιβεβαίωσε ότι από τα δεκαπέντε προαπαιτούμενα για την υποδόση των 2,8 δισ. ευρώ έχει υλοποιηθεί μόνο το ένα, αυτό για τον ΑΔΜΗΕ. Διαπίστωσα έναν προβληματισμό, διότι μας λείπουν δεκατέσσερα προαπαιτούμενα και μπαίνει Αύγουστος, έρχονται και διακοπές –για όσους δεν τα έχουν φορτώσει ήδη στον κόκορα –και από Σεπτέμβριο περιμένουμε και πάλι το κουαρτέτο.
Νέες προθεσμίες για τα πόθεν έσχες
Τροποποίηση στις προθεσμίες υποβολής των δηλώσεων πόθεν έσχες φέρνει τροπολογία που κατατέθηκε σε νομοσχέδιο του υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας. Σε αυτήν αναφέρεται ότι «κατ’ εξαίρεση και ειδικώς για την υποβολή των δηλώσεων περιουσιακής κατάστασης του έτους 2016 –χρήση 2015 –η προθεσμία για την υποβολή αυτών προτείνεται να αρχίσει την 1η Οκτωβρίου 2016 και να ολοκληρωθεί την 31η Δεκεμβρίου 2016». Μάλιστα, στην αιτιολογική έκθεση της τροπολογίας επισημαίνεται ότι «οι νέες ρυθμίσεις κρίνονται αναγκαίες για την αποτελεσματική αναβάθμιση και λειτουργία της ηλεκτρονικής εφαρμογής για την υποβολή των δηλώσεων περιουσιακής κατάστασης, καθώς και των δηλώσεων οικονομικών συμφερόντων».