Ο Αριστοκλής, ο γιος της Περικτιόνης, περνάει τις τελευταίες στιγμές της ζωής του. Και πριν η Ατροπος κόψει το νήμα εκείνος θυμάται με κάθε λεπτομέρεια όσα βίωσε, μας επιτρέπει να ακολουθήσουμε βήμα προς βήμα την προσωπική του διαδρομή, να γνωρίσουμε τις προσωπικότητες που τον στιγμάτισαν, αλλά και να περπατήσουμε μαζί του στους δρόμους της αρχαίας Αθήνας και να ζήσουμε την καθημερινότητά του.
Κι ίσως για τους περισσότερους όλα τούτα να μοιάζουν κάπως αδιάφορα καθώς θα υποθέτουν ότι το μυθιστόρημα «Η ομορφιά και το ουράνιο φυτό» είναι ένα ακόμη με φόντο την αρχαιότητα. Ομως το βιβλίο του Αντώνη Πλατανιά, ο οποίος έκανε την πρώτη του λογοτεχνική εμφάνιση πριν από δυο δεκαετίες, δεν έχει ως ήρωά του έναν τυχαίο αθηναίο πολίτη, αλλά τον Πλάτωνα, του οποίου το πραγματικό όνομα ήταν Αριστοκλής.
Αντώνης Πλατανιάς
«Η ομορφιά και το ουράνιο φυτό»
Σελ. 640
Τιμή: 16,50