Δεν ήταν μόνο στους Ολυμπιακούς Αγώνες που υψώθηκε η ελληνική σημαία. Το βλέπουμε και στους Παραολυμπιακούς και η συγκίνηση μεγαλώνει με την προσπάθεια των αθλητών μας.

Χθες, πρώτη ημέρα της διοργάνωσης, πανηγυρίσαμε δύο μετάλλια και θαυμαστές επιδόσεις. Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης στη σφαιροβολία (κατηγορία F 32) θριάμβευσε με τρόπο πανηγυρικό, καθώς συνέτριψε το παγκόσμιο ρεκόρ που ήταν 9,86 μ. Και μάλιστα τρεις φορές!  Αρχικά με 10,09 μ., ακολούθως με 10,15 μ., προτού φτάσει στην εντυπωσιακή επίδοση των 10,39 μ. και το χρυσό μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα, ξεχωριστή μνεία πρέπει να γίνει και για τον Δημήτρη Ζησίδη. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, χάνοντας για λίγο το ασημένιο από τον Μπάλαζ (Αλγερία). Ο Ζησίδης με βολή στα 9,24 μ. έκανε ατομικό ρεκόρ και πήρε θέση στο βάθρο των νικητών. Στον τελικό μετείχε και ο Νίκος Γονιός, που κατετάγη δέκατος με βολή στα 7 μέτρα.

Μπράβο στους αθλητές μας. Γιατί παλεύουν, ξεπερνούν τον εαυτό τους και παραδίδουν αληθινά μαθήματα άοκνης προσπάθειας.