Ο Σταύρος Θεοδωράκης γιόρτασε την ονομαστική του εορτή στη Θεσσαλονίκη. Πληροφοριοδότης μου –που μου έστειλε και το φωτογραφικό στιγμιότυπο –με ενημέρωσε ότι μάζεψε στελέχη και εθελοντές του κόμματος αλλά και φίλους και γιόρτασαν στα Λαδάδικα.
Η μπηχτή…
…ο διορισμένος…
…και η αλαζονεία
Η ΔΗΜΑΡ δεν άφησε αναπάντητο το ποταμικό σχόλιο και εξέδωσε ανακοίνωση. «Προφανώς», έγραφε ο συντάκτης, «σχόλιο αυτού του επιπέδου επιβεβαιώνει ότι οι εκκλήσεις του Σταύρου Θεοδωράκη για την ενότητα του προοδευτικού χώρου είναι υποκριτικές. Είμαστε βέβαιοι ότι δεν εκφράζει ούτε και τον κόσμο που παρακολουθεί Το Ποτάμι. Διερωτόμαστε άλλωστε ποιοι προοδευτικοί πολίτες μπορούν ακόμη να ανέχονται τέτοια περίσσεια αλαζονείας. Κρίμα!».
Πρέπει να σας πω ότι στην Αγίου Κωνσταντίνου είναι έξαλλοι με τον Θεοδωράκη. Γιατί, λένε, ο Θεοχαρόπουλος έκανε μια πολιτική κριτική –την οποία μάλιστα δεν είναι η πρώτη φορά που εκφράζει δημοσίως –και δέχθηκε μια προσωπική επίθεση. Η πηγή μου στο κόμμα το αποδίδει στον εκνευρισμό που επικρατεί στη Σεβαστουπόλεως με τα χαμηλά δημοσκοπικά τους ποσοστά. Αφήστε που, όπως μαθαίνω, αναρωτιούνται «αν είχε εκλεγεί ο καθηγητής Νικηφόρος Διαμαντούρος (σ.σ.: που ήταν επικεφαλής του ποταμικού ψηφοδελτίου Επικρατείας), θα τον έλεγαν διορισμένο;».