Aκουσε τον Πρωθυπουργό στην Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ. Ακουσε τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης στη ΔΕΘ και δεν άντεξε. Η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ σε γραπτή δήλωση εκφράζει τη δυσφορία της, κατηγορώντας τον Αλέξη Τσίπρα για υποκρισία και επιχείρηση δημιουργίας καθεστώτος και τον Κυριάκο Μητσοτάκη για συντηρητισμό και υποσχεσιολογία δεξιάς κοπής.
«Ξέχασε την κοινωνία»
Στον Μητσοτάκη καταλογίζει ότι «έσπευσε να αλλάξει ρόλους με τον κ. Τσίπρα στις υποσχέσεις» και «ξέχασε παντελώς την κοινωνία. Ελειψε το ενδιαφέρον για τον κόσμο της εργασίας, τον συνταξιούχο, τον αγρότη, τα ελληνικά νοικοκυριά, τους μικρομεσαίους».
«Αδιόρθωτοι»
Ο Σταύρος, ο Κυριάκος και το Δημόσιο
Ο Σταύρος Θεοδωράκης κλήθηκε χθες σε συνέντευξή του στον Σκάι να σχολιάσει τη σαββατιάτικη ομιλία Κυριάκου. Και οφείλω να ομολογήσω ότι –ας μου επιτραπεί η έκφραση –του τη βγήκε μεταρρυθμιστικά του αρχηγού της ΝΔ.
Τι εννοώ; Ο Μητσοτάκης είπε ότι δεν θα φύγει κανείς από το Δημόσιο και ο Σταύρος δεν έχασε την ευκαιρία να σχολιάσει «εμείς δεν φοβόμαστε να πούμε ότι πρέπει να φύγουν από το Δημόσιο αυτοί που δεν δουλεύουν. Ο κόσμος “χάνει” τα παιδιά του που φεύγουν στο εξωτερικό, επιχειρήσεις κλείνουν, ανεργία στα ύψη και δεν θα πειράξουμε την ιερή αγελάδα του Δημοσίου; Οι σπατάλες περιλαμβάνουν και ανθρώπους που πληρώνει το Δημόσιο και δεν δουλεύουν».
Και ο «άξιος συνεχιστής»
Βέβαια από τα πυρά του επικεφαλής του Ποταμιού δεν ξέφυγε ούτε ο Αλέξης Τσίπρας. Πάλι για το ίδιο θέμα, το Δημόσιο. Οπως το έθεσε επί λέξει ο Θεοδωράκης: «Και σήμερα υπάρχει ο κ. Τσίπρας που δυναμώνει το κομματικό κράτος. Οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ στο νομοσχέδιο για τον κόφτη έφεραν και το άρθρο 170 με 75 νέες γραμματείες στα υπουργεία. 75 νέα γραφεία σημαίνουν μια νέα σπατάλη αρκετών εκατομμυρίων ευρώ». Και είπε κι άλλα. Οτι ας πούμε ο ΣΥΡΙΖΑ είναι «άξιος συνεχιστής της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ» που «έχουν διορίσει το μισό Δημόσιο».