Ακόμα κι αν είδατε την απευθείας μετάδοση της συζήτησης στη Βουλή για την Παιδεία, αυτό που θα σας γράψω το αγνοείτε επειδή οι κάμερες είναι πάντα εστιασμένες στον (-ην) ομιλούντα (-ούσα). Η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ λοιπόν παρακολούθησε όλη την πρωτολογία του Αλέξη Τσίπρα, αλλά όταν έφθασε η ώρα για την πρωτολογία του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης βγήκε από την αίθουσα της Ολομέλειας.
Ο παπάς παππούς του Κουτσούμπα
Μου άρεσε –να πω εδώ –ο προσωπικός τόνος που χρησιμοποίησε ο Δημήτρης Κουτσούμπας χθες στη δευτερολογία του για την Παιδεία. Εκεί λοιπόν ο γενικός γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ υπενθύμισε μια ιστορία που αφορά τον ίδιο και την οικογένειά του, για να αντικρούσει τις γενικεύσεις Φίλη περί της σχέσης κλήρου και κατοχικών δυνάμεων στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.
Οι συνδηλώσεις της γραβάτας
Δεν ξέρω αν προσέξατε ότι χθες ο Σταύρος Θεοδωράκης εμφανίστηκε στη Βουλή με γραβάτα, ανοιχτό μπορντό και εξαιρετικά τρέντι, αν μου επιτρέπετε. Η στυλιστική αυτή κίνηση ήταν μεθοδευμένη, πρέπει να σας πω. Δεν το λέω τυχαία. Είχε ελάχιστα λεπτά στο βήμα όταν ανέφερε «και επιτρέψτε μου, να θεωρώ την Παιδεία σημαντικότερη από το χρέος, εξού και η γραβάτα».
Η μπηχτή ήταν παραπάνω από προφανής και είχε στόχο τον Αλέξη Τσίπρα. Σας θυμίζω ότι ο Πρωθυπουργός μας έχει απειλήσει –όχι μία φορά –ότι όταν λυθεί το ζήτημα του χρέους θα φορέσει και γραβάτα. Ο επικεφαλής του Ποταμιού, για να μην τα πολυλογώ, συνδύασε τη γραβάτα του με την ομιλία του. Πάντως, πηγή μου στην αίθουσα μου επισήμανε ότι ακόμη κι ο Τσίπρας γέλασε όταν το είπε αυτό ο Θεοδωράκης.