Ετοιμη να «πατήσει» κορυφή ήταν η Μπαρτσελόνα, όμως το ταξίδι της στο Βίγκο εξελίχθηκε σε εφιάλτη. Η Θέλτα, που πριν από μερικές ημέρες κινδύνευσε άμεσα από τον Παναθηναϊκό, διέλυσε 4-3 τους «Μπλαουγκράνα» που μέσα σε 11 λεπτά στο α΄ ημίχρονο βρέθηκαν πίσω με 3-0 και από τότε έτρεχαν να μαζέψουν τα … ασυμμάζευτα με αιχμή του δόρατος τον Πικέ!

Η σειρά των γκολ: 22΄ Σίστο 1-0, 31΄ Άσπας 2-0, 33΄αυτ. Ματιέ, 3-0, 58′ Πικέ 3-1, 64′ πεν, Νεϊμάρ 3-2, 77΄ Πάμπλο 4-2, 87΄ Πικέ 4-3.

Νέο σοκ για τη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς έφερε 1-1 στο Μπερναμπέου με την Εϊμπάρ! Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν είχε άσχημη απόδοση και δεν κατέφερε να πάρει τη νίκη σε ένα ακόμα παιχνίδι. Η Εϊμπάρ προηγήθηκε με τον Ρίκο (6′) και η Ρεάλ ισοφάρισε με κεφαλιά του Μπέιλ στο 18′.

Ανώτερη η Ατλέτικο Μαδρίτης σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τη Βαλένθια, κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Μεστάγια, αφού επικράτησε της αντιπάλου της με 2-0 για την 7η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, χάρη σε τέρματα του Αντουάν Γκριζμάν στο 63΄ και του Κέβιν Γκαμεϊρό στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+3΄).

Ο Γκριζμάν στο 44΄ και ο Γκάμπι στο 69΄ δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε εκτελέσεις πέναλτι, αφού τις απέκρουσε ο εκπληκτικός Ντέγκο Άλβες (έχει πιάσει 19 στην καριέρα του στην Α΄ κατηγορία).