Ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη είχε, ομολογώ, την τιμητική του χθες. Πλην όσων έγιναν με τα ΜΑΤ που επιτέθηκαν στους συνταξιούχους, του την έπεσε κι ο δήμαρχος Αθηναίων, με μια ανακοίνωση την οποία θα χαρακτήριζα σκληρότατη –ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη το στυλ του δημάρχου.
Αναπάντητες επιστολές και ερωτηματικά
Η απάντηση του δημάρχου, βέβαια, δεν μένει στη θεωρία. Τι εννοώ; Αναφέρει ότι λίγες μέρες μετά τη συνάντησή του με τον Τόσκα στο υπουργείο, «ο Δήμος Αθηναίων επέκτεινε τη δομή φιλοξενίας προσφύγων του Ελαιώνα από τα 24 στα 37 στρέμματα, αγνοώντας τις μηνύσεις της Χρυσής Αυγής».
Τονίζει επίσης ότι είχε μείνει αναπάντητη η επιστολή που είχε στείλει ο Καμίνης «για το θέμα της κραυγαλέας απουσίας της Αστυνομίας στην ευρύτερη περιοχή της “Τριλογίας” (Νομική Σχολή, Πνευματικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων, Ακαδημία Αθηνών, Πανεπιστήμιο, Εθνική Βιβλιοθήκη)».
Παράλληλα αναρωτιέται, ανάμεσα στα άλλα, «γιατί δεν τίθεται σε εφαρμογή η υπογεγραμμένη συμφωνία της ΕΛ.ΑΣ. με τον δήμο για μεικτά κλιμάκια ελέγχου στην πόλη;».
Και κλείνει με μια μπηχτή –εντάξει, σε κυριλέ καμινικό ύφος, αλλά μπηχτή παρ’ όλα αυτά. «Το ζήτημα της ασφάλειας» γράφει «είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση και κορυφαίο δικαίωμα του πολίτη. Δυστυχώς, ο πολιτικός προϊστάμενος της Αστυνομίας αυτό δεν φαίνεται να το έχει αντιληφθεί». Σε απλά ελληνικά, νομίζω εγώ, του λέει ότι δεν κάνει για τη δουλειά.