Η Μάντσεστερ Σίτι, «σκόνταψε» σε έναν εκπληκτικό Στεκέλενμπουργκ και παραχώρησε 1-1 στην Εβερτον στην 8η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο ολλανδός τερματοφύλακας πραγματοποίησε αρκετές εξαιρετικές επεμβάσεις, με αποκορύφωμα τα πέναλτι του Ντε Μπρόιν στο 43΄ και του Αγουέρο στο 70΄. Ετσι, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα απειλήθηκε ακόμη και με ήττα, όταν ο Λουκάκου «χτύπησε» σε αντεπίθεση και έδωσε προβάδισμα στην Εβερτον (64′).Ο Νολίτο σκόραρε στο 72′ και διέσωσε το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά πλέον οι «σίτιζενς» ισοβαθμούν στην κορυφή της κατάταξης με την Αρσεναλ, η οποία νίκησε 3-2 στο Εμιρέιτς την Σουόνσι.

Η ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ προηγήθηκε 2-0 με τον Γουόλκοτ (26′ και 33′), η Σουόνσι μείωσε με τον Σίγκουρνσον τρία λεπτά αργότερα και ο Οζίλ σκόραρε στο 57′ για το 3-1. Η Σουόνσι μείωσε σε 3-2 στο 66′ (Μπόρχα Μπαστόν) και άγχωσε την Αρσεναλ που έμεινε με δέκα παίκτες στο τελευταίο 20λεπτο λόγω αποβολής του Τσάκα.

Η Τσέλσι επικράτησε άνετα 3-0 της πρωταθλήτριας Λέστερ.Το γρήγορο γκολ του Ντιέγκο Κόστα (7′, από «τακουνάκι» του Μάτιτς) έδωσε τον έλεγχο του αγώνα στους «μπλε», που αύξησαν το προβάδισμά τους με τον Αζάρ (33′) και «έκλεισαν» το σκορ με τον Μόουζες (80′), ύστερα από εξαιρετική συνεργασία του με τον Σάλομπα.

Ο Νταβίντ Λουίζ «είχε» δύο δοκάρια. Στην πρώτη φορά (29′),σημάδεψε το δοκάρι του Σμάιχελ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 65′ παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ, όταν στην προσπάθεια του να αποκρούσειέστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κουρτουά.