Ζοσέ Μοράις, λοιπόν. Τι είδε ο Μαϊστόροβιτς και τον επέλεξε ουδείς μπορεί να γνωρίζει με βεβαιότητα. Στην ΑΕΚ εξακολουθούν να παίρνουν ρίσκα αχρείαστα. Το έκαναν με τον Πογέτ και τους ψιλοβγήκε, το έπραξαν με τον Κετσπάγια και ατύχησαν, συνεχίζουν με έναν πορτογάλο προπονητή που το μοναδικό παράσημό του ήταν πως διετέλεσε συνεργάτης του Μουρίνιο. Να δούμε σε ποια σχολή θα καταλήξουν στα Σπάτα.
Συνεργάτης
Τι μας θυμίζει η περίπτωση του Μοράις; Την αντίστοιχη του Τεν Κάτε! Δεν ήταν και του λόγου του βοηθός του Ράικαρντ (σε Μπαρτσελόνα) και του Γκραντ (σε Τσέλσι);
Ηρθε, λοιπόν, στον Παναθηναϊκό, αλλά δεν νομίζουμε να έλαμψε. Του έμειναν οι συστάσεις.
Αλλαγή φρουράς
Με τον Γιάννη Αμανατίδη θα πορευτεί (μέχρι νεωτέρας) στον πάγκο του ο Ηρακλής. Η παραίτηση του Παπαδόπουλου ήταν αμετάκλητη για να αποδειχθεί πως, όταν κάποιος λέει «φεύγω» και το εννοεί, κουνάει μαντίλι. Οσο για τον Αμανατίδη, ήταν στην Κ-20 του Ηρακλή, θεωρείται γερμανοθρεμμένος ένεκα της θητείας του σε ομάδες της Μπουντεσλίγκα και έκανε ικανοποιητική καριέρα στην εθνική μας ομάδα.
Κι όμως, το σκέφτονται! Τι κι αν λέγαμε χθες πως αρχίζει; Κάποιες ομάδες κάνουν πίσω και ετοιμάζονται σήμερα για νέα ψηφοφορία. Γιατί εκτιμούν ότι αν αρχίσει το πρωτάθλημα, χάνουν κάθε ελπίδα για έσοδα από την τηλεόραση και συνεπώς θέλουν να πιέσουν με τον τρόπο τους. Με αποτέλεσμα να υποστηρίζουν πως οι υπόλοιποι δεν γνώριζαν τι ψήφιζαν!
Ξέσπασε ο Κετσπάγια μπροστά στην κάμερα της NOVA για την απόλυσή του. Μεταξύ άλλων είπε: «Είναι ποδοσφαιρικός κανιβαλισμός. Το μόνο που έμεινε ήταν να πιουν το αίμα μου! Ούτε ο Μουρίνιο που ξοδεύει 200 εκατ. δεν μπορεί μέσα σε τρεις μήνες. Αφήνουμε την ομάδα δύο βαθμούς από την κορυφή, διεκδικεί τίτλο». Μεγάλα παράπονα από την προπονητή που έριξε και σοβαρές μπηχτές για τη στήριξη που δεν του πρόσφεραν. Αλήθεια, έχει εντελώς άδικο;