Εύκολο απόγευμα είχε η Μπάγερν στο Αουγκσμπουργκ, καθώς επικράτησε 3-1 της ομώνυμης ομάδας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης για τους Βαυαρούς ήταν ο τραυματισμός του Χάβι Μαρτίνεθ, που αποχώρησε στο α΄ ημίχρονο, ενώ για τους ηττημένους αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Σταφυλίδης.

Η Μπάγερν πάντως δεν κατάφερε να αποσπαστεί στην κορυφή, καθώς η Λειψία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ντάρμστατ και παραμένει στο -2 από την ομάδα του Μονάχου. Ο Ζάμπιτσερ αποδείχθηκε η «χρυσή αλλαγή» του Ραλφ Χάσενχουλτ, καθώς πέρασε στο ματς στο 51΄ και πέτυχε τα δύο γκολ που έκριναν την αναμέτρηση, ενώ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έμεινε στον πάγκο των νικητών.

Στο ντέρμπι των φετινών… απογοητεύσεων, η Λεβερκούζεν με δύο γκολ στο φινάλε νίκησε 2-1 στη «Φολκσβάγκεν Αρένα» τη Βόλφσμπουργκ, που παραμένει χωρίς νίκη μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος!

Η Φράιμπουργκ επικράτησε 3-1 στη Βρέμη της Βέρντερ και την κράτησε «βυθισμένη» στις τελευταίες θέσεις, ενώ η Μάιντς νίκησε 2-0 την ουραγό Ινγκολστατ.