«Πήγαμε στη Θεσσαλονίκη με σκοπό να κλέψουμε το ματς από τον ΠΑΟΚ και τελικά μας το έκλεψε αυτός». Τα λόγια του προπονητή του Απόλλωνα Πάτρας Κώστα Μέξα φωτογραφίζουν το σούπερ ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής ΠΑΟΚ – Απόλλωνα Πάτρας. Με σούπερ Χρυσικόπουλο (20 π.) και νικητήριο τρίποντο από τον Σάιμπερτ στα 13” ο ΠΑΟΚ επικράτησε 84-83 στην Πυλαία του Απόλλωνα, που προηγούνταν 83-79 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος, αλλά δέχθηκε 5-0 σερί και αστόχησαν στο φινάλε Τσιάρας (τρίποντο) και Καλινόσκι (δίποντο) για το διπλό.

Στο άλλο ντέρμπι της αγωνιστικής, ξυπνώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος Κόροιβος Αμαλιάδας (Μπράουν και Βαν Οστρουμ από 18 π.) ανέτρεψε το -16 του 30′ (43-59) και επικράτησε με 74-71 της Δόξας Λευκάδας (Μπασάμπε 19 π.), πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη.

Με ηγέτη τον Τζένκινς (29 π., 4 τρ., 8 ριμπ.) και εξαιρετικό τον Ντραγκίσεβιτς (18 π.) ο Αρης πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα (89-79) επί του Προμηθέα (Μουρ 19 π., Φαγέ 17 π.).

Ημέρες που είναι, η εξαιρετική ΑΕΚ (Βασιλειάδης και Ουίλιαμς από 14 π.) έκανε παρέλαση μετά τη Χαλκίδα και στα Τρίκαλα (στο δεύτερο ημίχρονο) επικρατώντας με 79-58 των γηπεδούχων (Χότιν 13 π., Καφέι 10 π.).

Αμερικανική υπόθεση η νίκη (88-79) του Ρεθύμνου επί του Λαυρίου (Μπολντς 18 π.) καθώς οι 56 από τους 88 πόντους των Κρητικών ήταν made by USA με Τάλτον (17 π.) και Αρνολντ (16 π.) να είναι οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων.

Σήμερα: Παναθηναϊκός – Κύμη (18.00, NS2). Στη βαθμολογία, ΑΕΚ και Ολυμπιακός 8, Ρέθυμνο και ΠΑΟΚ 7.