Το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει και τους 11.000 φίλους του καθηλωμένους στα καθίσματά τους μέχρι και το φινάλε (αν και στο 30′ έχανε με 66-49) είναι το κέρδος που κρατάνε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και οι παίκτες του, παρά την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ (81-75). Οι πρωταθλητές Ελλάδας, αν και άργησαν να πάρουν μπροστά, έκαναν μία ακόμα επική αντεπίθεση (χωρίς μάλιστα τον Βασίλη Σπανούλη που είχε αποβληθεί με ανύπαρκτο 5ο φάουλ) στα τελευταία λεπτά, κόντρα στην ποιοτικότερη ομάδα της Ευρώπης που παραμένει επιπλέον μοναδική αήττητη.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη (απαράδεκτα και πάλι τα εις βάρος του συνθήματα) απλά επιβεβαίωσε ότι είναι η ομάδα με τη μεγαλύτερη ομοιογένεια στην Ευρώπη. Το πιο εντυπωσιακό ήταν ο τρόπος που η ρωσική ομάδα άλλαζε ταχύτητα (όταν το απαιτούσε ο αγώνας), διατηρώντας όμως την ίδια υψηλή ποιότητα είτε σε αργό είτε σε γρήγορο τέμπο. Κάτι που πιστώνεται 100% ο έλληνας τεχνικός που άλλωστε ξόρκισε την κατάρα για την ομάδα με την κατάκτηση της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν είχαν –σε μεγάλο χρονικό διάστημα –αποτελεσματικότητα στην άμυνα, αλλά, το κυριότερο, εγκλωβίστηκαν στην επίθεση (στοχευμένο μπλοκάρισμα σε Σπανούλη και Γκριν), με εξαίρεση ένα τρίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου όταν σημείωσαν μαζεμένους 11 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι με 6/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (3/3 ο Τζάκσον) πήραν από την αρχή κεφάλι και κρατώντας τον Ολυμπιακό έξι λεπτά χωρίς πόντο στη δεύτερη περίοδο ξέφυγαν 44-28 στο ημίχρονο, με τρομερό Χάινς σε άμυνα και επίθεση.

Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι είχαν 12 λάθη (5 ο Σπανούλης) και μόλις 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο, με 2/10 σουτ! Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +17 (66-49) και έκαναν το 5/5, παρά την εκπληκτική προσπάθεια του Πρίντεζη και των συμπαικτών του που μείωσαν μέχρι το 77-73 (39′).

Ολυμπιακός: (20/42 δίπ., 6/20 τρ., 17/24 β., 26-17 ριμπ., 14 ασίστ, 3 κλεψ., 3 κοψ., 17 λάθ.): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 10, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 14 (1), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 26 (2 τρ., 7 ριμπ.), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι.

ΤΣΣΚΑ: (18/45 δίπ., 10/21 τρ., 15/20 β., 18-14 ριμπ., 18 ασίστ, 5 κλεψ., 2 κοψ., 10 λάθ.): Ντε Κολό 23 (2), Τεόντοσιτς 10 (2), Ογκουστίν 2, Φριτζόν, Τζάκσον 15 (3), Αντόνοφ 3 (1), Βοροντσέβιτς 11 (2), Χίγκινς 2, Κριάπα, Κουρμπανόφ 2, Χάινς 13.