Δέκα νέους προϊσταμένους σε θέσεις αιχμής του ελεγκτικού μηχανισμού τοποθέτησε με απόφασή του ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Γιώργος Πιτσιλής, αφού είχαν προηγηθεί τόσο γραπτές εξετάσεις όσο και προσωπικές συνεντεύξεις των υποψηφίων. Στη συντριπτική τους πλειονότητα οι νέοι επικεφαλής των ελεγκτικών κέντρων αλλά και ΔΟΥ αιχμής συγκεντρώνουν θετικά σχόλια στους κόλπους των εφοριακών τόσο για την εμπειρία και τις ικανότητες διοίκησης όσο και για το γνωστικό επίπεδο σε θέματα φορολογίας και ελέγχων.
Με την απόφαση Πιτσιλή, προϊστάμενη του ΚΕΦΟΜΕΠ αναλαμβάνει η Βασιλική Ηλιοπούλου, η οποία κατείχε θέση επόπτριας μέχρι πρότινος στο ελεγκτικό κέντρο το οποίο είναι επιφορτισμένο με τους ελέγχους σε φορολογουμένους μεγάλης οικονομικής επιφάνειας και χειρίζεται, μεταξύ άλλων, υποθέσεις της λίστας Λαγκάρντ, της λίστας Μπόργιανς αλλά και των εμβασμάτων εξωτερικού. Υποδιευθυντής Ελέγχων στο ΚΕΦΟΜΕΠ αναλαμβάνει ο Βασίλειος Γλούμης, ο οποίος μέχρι πρότινος κατείχε θέση υποδιευθυντή στις ΔΟΥ Α’ Αθηνών και Γλυφάδας.
Με την ίδια απόφαση προϊστάμενος της ΦΑΕ Αθηνών αναλαμβάνει ο Αλέξιος Καββαθάς, στη ΔΟΥ Πλοίων η Γεωργία Μανωλάκου, στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού ο Δημήτρης Καραγιάννης (προϊστάμενος) και η Φωτεινή Δαυίδ (υποδιευθύντρια) και στη ΦΑΕ Πειραιά υποδιευθύντρια αναλαμβάνει η Γεωργία Πουτογλίδου.