Η νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volleyleague, καθώς πρόκειται για το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ανάμεσα στα δύο μεγάλα φαβορί για τους τελικούς.

Ο ΠΑΟΚ αν και χωρίς τους Ντάντε, Γκόμεζ, Ανδρεάδη, κατάφερε να μπει δυνατά στο παιχνίδι, κερδίζοντας σχετικά άνετα το πρώτο σετ και ίσως τελικά το ματς να… κρίθηκε στο δεύτερο σετ εκεί όπου ακολούθησε ένα… θρίλερ.

Την ώρα που οι ομάδες βρίσκονταν στο 30-30 (!), ο ρέφερι σφύριξε παράβαση για λάθος θέσεις στους παίκτες του «Δικεφάλου» (με έκρηξη Καλμαζίδη και πάγκου του ΠΑΟΚ) και ενώ είχε το σερβίς ο Σαφράνοβιτς! Στην επόμενη φάση ο Φράγκος πάτησε καταφανέστατα τη γραμμή του σερβίς για να ένα έρθει ένα ακόμη σημαντικό λάθος από τον διαιτητή που… επέτρεψε να γίνει το 1-1 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός είχε επιστρέψει κυρίως στην ψυχολογία του αγώνα, αφού από το παραλίγο 0-2, βρέθηκε ξανά στα ίσια και κυρίως βρήκε μια ηγετική μορφή στο πρόσωπο του Φράγκου, ο οποίος έπαιξε στα δύσκολα και για τον… Αγκάμεζ.

Ωστόσο, ο Κολομβιανός ανέβηκε σταδιακά και βοήθησε τον Ολυμπιακό να φτάσει στη νίκη-ανατροπή.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 32-30, 25-20, 25-19) σε 114′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (άσσος), Κοκκινάκης 11 (8/20 επ, 3 μπλοκ, 68% υπ – 48% άριστες), Άθος Κόστα 10 (10/16 επ), Αγκάμεζ 20 (14/34 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 2 (2/7 επ, 18% υπ – 9% άριστες) / Στεφάνου (λ, 55% υπ – 30% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 14 (12/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 82% υπ – 76% άριστες).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (άσσος), Σακόγλου 20 (19/37 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (10/28 επ, 1 άσσος, 38% υπ – 27% άριστες), Σμαραγδής 11 (3/10 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (3/7 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 16 (15/22 επ, 1 άσσος, 35% υπ – 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ – 44% άριστες), Παντακίδης, Τερζής 1 (άσσος), Παπαδόπουλος.

Στα άλλα ματς, ο Ηρακλής συνεχίζει αήττητος στην κούρσα του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε εύκολα στο κλειστό της Μίκρας της Παναχαϊκής με 3-1 (25-23,25-16,11-25,25-15)..

Με ηγέτη τον Ζένια Γκόρτσανιουκ ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε στην Ορεστιάδα την ακριτική ομάδα με 3-0 (25-21, 25-14,25-21). .

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στην έδρα του τον Κύζικο Νέας Περάμου με 3-1 ((25-19, 25-27, 25-20, 25-15). Νίκη και για τον Παναθηναϊκό, καθώς επικράτησε στο κλειστό του Πανελληνίου του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επίσης με 3-1 (17-25,25-15, 25-14,25-15).