Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, την τέταρτη συνολικά και την τρίτη σε ισάριθμους αγώνες στο τάι μπρέικ πέτυχε ο Παμβοχαϊκός στη Σύρο σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της έδρας του Φοίνικα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών.

Με τους Τζελάτι, Μπατατζίμ και Πελεκούδα να είναι μπροστάρηδες σε επίθεση και σερβίς και τον Τσαδήμα να αντέχει την πίεση στην υποδοχή ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη μετά από δραματικό φινάλε στο 5ο σετ που κρίθηκε με 18-16. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά η υποδοχή του πιέστηκε από το σερβίς των κορίνθιων και μετά κυνηγούσε στο σκορ.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το 5ο σετ όπου ο Φοίνικας είχε προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 12-10 αλλά στο τέλος ο Παμβοχαϊκός πήρε τη νίκη.

Με τους Μελγκαρέχο, Τσίροβιτς να ανεβάζουν στροφές και να είναι μία ομάδα μόνοι τους ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ και μπαίνει δυναμικά στην τελική ευθεία για τα μεγάλα ντέρμπι που έχει μπροστά του με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό και θα κρίνουν πολλά στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

O Ολυμπιακός διατήρησε την καλή παράδοση στην Ορεστιάδα και χωρίς να φτάσει στα… κόκκινα πήρε τη νίκη με 3-0 και μπαίνει αήττητος και πρωτοπόρος ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Ζουπάνι που αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του Λίμπερμαν Αγκάμεζ και με το εντυπωσιακό ποσοστό του 71% αποτελεσματικότητας στην επίθεση ήταν μακράν ο παίκτης του αγώνα. Ο Ζουπάνι είχε 20 πόντους με 15/21 τελειωμένες επιθέσεις.

Στις αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Κηφισιάς – ΠΑΟΚ 2-3 (17-25, 25-23, 26-24, 20-25, 13-15)

Ηρακλής – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (25-21, 23-25, 25-22, 25-21)

Ορεστιάδα – Ολυμπιακός 0-3 (9-25, 21-25, 11-25)

Φοίνικας Σύρου – Παμβοχαϊκός 2-3 (25-22, 22-25, 21-25, 25-19, 16-18)

Κύζικος – Παναχαϊκή 0-3 (21-25, 17-25, 18-25)

Παναθηναϊκός – Ηρακλής Χαλκίδας 3-0 (25-14, 25-21, 25-20)