Δύσκολη νίκη επί της Σπόρτινγκ Χιχόν (2-1) πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης στο Μπερναμπέου, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο 20λεπτο με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο (5′ και 18′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 35′ με τον Καρμόνα και έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 78′ οταν κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Κόπ σούταρε άουτ.

Το γκολ του Χαβιέρ Οντιβέρος στις καθυστερήσεις (92), επέτρεψε στην Μάλαγα, να πανηγυρίσει σπουδαία νίκη (4-3) απέναντι στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.

Μίκαελ Σάντος (21′ πέναλτι και 56′)και Σάντρο Ραμίρες (40′) τα άλλα γκολ για την ομάδα της Ανδαλουσίας. Για τον σύλλογο της Γαλικίας που άνοιξε το σκορ, δύο γκολ πέτυχε ο Σέλσο Μπόργκες (4′ πέναλτι,82′) και ένα ο Φλόριν Αντόνε (72΄).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ, έχουν ως εξής:

Έιμπαρ-Μπέτις 3-1

(19΄ Πέδρο Λεόν, 23΄ Ενρίχ, 90΄+ Κίκε – 84΄Ρούμπεν Κάστρο)

Μάλαγα-Λα Κορούνια 4-3

(21′ πέναλτι και 56′ Μίκαελ Σάντος, 40’Ραμίρες, 92’Οντιβέρος-4′ πέναλτι, 82′ Μπόργκες, 72′ Αντόνε)

Ρεάλ Μαδρίτης-Σπόρτινγκ Χιχόν 2-1