Η Τσέλσι παρέμεινε μόνη στην πρώτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς νίκησε στο ντέρμπι του Λονδίνου στο Στάμφορντ Μπριτζ την Τότεναμ με 2-1. Ηταν η 7η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε και η πρώτη εφετινή ήττα για την Τότεναμ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11′ με τον Ερικσεν, αλλά η Τσέλσι ισοφάρισε στο 45′ με τον Πέδρο. Στο 51′ ο Μόουζες ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια του Ντιέγκο Κόστα σκόραρε για το 2-1.

Η Λίβερπουλ δυσκολεύτηκε κόντρα στην κλειστή άμυνα της Σάντερλαντ, αλά τελικά επικράτησε στο Ανφιλντ 2-0 σε αγώνα για την 13η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Γιούργκεν Κλοπ πάντως, έχει να σκεφτεί τον τραυματισμό του Κουτίνιο (αποχώρησε με φορείο στο α’ μέρος), ενώ με πρόβλημα τέλειωσε το ματς ο Φιρμίνο. Σημειώνουμε ότι με πρόβλημα τραυματισμού είναι ήδη οι Λαλάνα και Στάριτζ.

Η Λίβερπουλ είχε 78% κατοχή της μπάλας και 27 τελικές, αλλά μόλις στο 75′ με τον Οριγκί κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μίλνερ με πέναλτι.

***Με δύο γκολ του Σέρχιο Αγουέρο (37΄,60′), η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να αποδράσει (2-1), με ανατροπή από την έδρα της Μπέρνλι Για την οικοδέσποινα, που γνώρισε την δεύτερη στην σειρά νίκη της, το σκορ είχε ανοίξει (14′) ο Ντιν Μάρνι.

***Απίστευτο ματς στο Λίμπερτι όπου η Σουόνσι νίκησε 5-4 την Κρίσταλ Πάλας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-1, αλλά η Κρίσταλ Πάλας απάντησε και πέρασε μπροστά 4-3! Ομως η Σουόνσι δεν τα παράτησε, αλλά κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Γιορέντε και να πάρει τη νίκη!