Περίπου 8.300 άτομα πέρασαν την κατακόκκινη είσοδο του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης από την ημέρα που άνοιξε (1/11) με την περιοδική έκθεση «Κρίσιμοι διάλογοι: Αθήνα – Αμβέρσα» ώς και την περασμένη Κυριακή. Στους 6.100 υπολογίζονται οι επισκέπτες από την 1η Νοεμβρίου έως και τις 28 του μηνός – κάτι που μεταφράζεται σε 200 και πλέον εισόδους ημερησίως – ενώ στα 2.200 υπολογίζονται, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του ΕΜΣΤ, τα άτομα που παραβρέθηκαν την ημέρα των εγκαινίων στις 31 Οκτωβρίου.
![Περίπου 6.100 οι επισκέπτες του ΕΜΣΤ](https://www.tanea.gr/wp-content/uploads/2016/11/27294048_EVD098_EKTESI-FIJ_31102016_765110.jpg)