Με τον αέρα από την εκπληκτική περσινή χρονιά, όταν έφτασε μέχρι τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακό ευρωπαϊκό ντεμπούτο επικρατώντας άνετα της Μπρέσια (8-4) στον Πειραιά.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου με όπλο την άμυνα (και σούπερ τον τερματοφύλακα Πάβιτς) αποδιοργάνωσαν τους Ιταλούς. Παρότι βρέθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα με 2-1 πίσω στο σκορ, στη συνέχεια δέχτηκαν μόλις δύο γκολ σε 25 λεπτά αγώνα (δηλαδή πάνω από τρεις περιόδους). Μάλιστα, δεν δέχτηκαν γκολ στα τελευταία 9 λεπτά του παιχνιδιού, μετά το 5-4 που μείωσαν οι Ιταλοί. Πρώτος σκόρερ ο Μυλωνάκης με δύο γκολ και από ένα σημείωσαν οι Εσπανιόλ, Μουρίκης, Ντόσκας, Γιάνοβιτς, Κολόμβος και Φουντούλης. Τρία γκολ για τους Ιταλούς πέτυχε ο Νίκολα Πρεσιούτι και ένα ο Ναπολιτάνο.