Η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της Premier League, με το οποίο ολοκληρώθηκε το 2016. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι στο «Άνφιλντ» και μείωσαν και πάλι στους έξι βαθμούς τη διαφορά από την Τσέλσι που βρίσκεται στην πρώτη θέση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε από νωρίς με εξαιρετική κεφαλιά ο Βαινάλντουμ.

Αν και ισοφαρίστηκε δύο φορές από τη Στόουκ, η Τσέλσι συνέχισε το εκπληκτικό της σερί στην Premier League, πανηγυρίζοντας τη 13η συνεχόμενη νίκη της. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε 4-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Ο Γουίλιαν ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς σημείωσε δύο γκολ, το δεύτερο εκ των οποίων ένα λεπτό αφότου ο Κράουτς είχε ισοφαρίσει σε 2-2. Ο Κέιχιλ είχε ανοίξει το σκορ για τους «μπλε» και ο Ντιέγκο Κόστα «σφράγισε» τη νίκη των Λονδρέζων στα τελευταία λεπτά του ματς.

Νίκη «θρίλερ» για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε 2-1 της Μίντλεσμπρο στο «Ολντ Τράφορντ», αν και έχανε 1-0 ως το 85΄. Ο Μαρσιάλ ισοφάρισε το γκολ του Λιντμπίτερ (67′) και ένα λεπτό αργότερα ο Πογκμπά χάρισε τους τρεις βαθμούς στους «μπέμπηδες», που συνεχίζουν να κυνηγούν μία θέση στην πρώτη τετράδα.

Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς είδε να του ακυρώνεται -μάλλον άδικα- ένα τέρμα στο α΄ ημίχρονο και δεν κατάφερε να πετύχει το 50ο του γκολ μέσα στο 2016, μένοντας ένα πίσω από τον Λιονέλ Μέσι.

Η απερχόμενη πρωταθλήτρια Λέστερ έκλεισε το 2016 με νίκη «ανάσα» επί της Γουέστ Χαμ (1-0), που της επέτρεψε να αποσπαστεί έξι βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Αντρέ Γκρέι πέτυχε χατ-τρικ, οδηγώντας την Μπέρνλι σε εύκολη νίκη επί της Σάντερλαντ με 4-1, η Γουέστ Μπρομ πέτυχε σπουδαίο «διπλό» επί της Σαουθάμπτον (2-1) και την ξεπέρασε στη βαθμολογία, ενώ η Μπόρνμουθ «βύθισε» ακόμη περισσότερο την Σουόνσι, περνώντας με το επιβλητικό 3-0 από το «Λίμπερτι».