Τα διοικητικά προβλήματα, οι καθυστερήσεις στις πληρωμές των παικτών, η έντονη βαθμολογική πίεση δεν είναι εντέλει ικανοί παράγοντες για να καταποντίσουν τη Βέροια στη χαμηλότερη κατηγορία δίχως να δώσει πρώτα τη μάχη της και πλέον ουδείς δικαιούται να τη χαρακτηρίσει σύνολο καταδικασμένο σε υποβιβασμό. Απέναντι στον Λεβαδειακό, η Βέροια ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ειδικά από το 27ο λεπτό κι έπειτα, σημείο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν κλασική ευκαιρία να προηγηθούν. Σε ένα παιχνίδι όπου το πρώτο γκολ αναμενόταν να παίξει καθοριστικό ρόλο (όπως και αποδείχθηκε) ο Λεβαδειακός είχε την πιο κλασική στιγμή για να το πετύχει. Ο Γιακουμάκης, ωστόσο, στο τετ α τετ που βγήκε δεν πήρε σωστή απόφαση και πλάσαρε άστοχα αντί να δώσει στον ανενόχλητο Μάντζιο δίπλα του. Ετσι λίγο λίγο αργότερα (35′), ο Μίλιεβιτς με ένα υπέροχο σουτ άνοιξε το σκορ για τη Βασίλισσα του Βορρά και τα δεδομένα άλλαξαν. Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο πολύπειρος Παντελής Καπετάνος πέτυχε το τελικό 2-0 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.