Ο μόνος που μπορεί να σταματήσει τον Απόλλωνα Σμύρνης είναι ο καιρός. Ο αγώνας στη Μυτιλήνη όμως δεν ήταν ένας από τους τρεις που αναβλήθηκαν λόγω των καιρικών συνθηκών και έτσι η ομάδα Ακη Μάντζιου σημείωσε την 5η συνεχόμενη νίκη της (φωτογραφία) και συνολικά όγδοη στο πρωτάθλημα. Οι πρωτοπόροι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό, έκαναν το 2-0 στο 31′ και στο διάστημα 52′ – 59′ σημείωσαν άλλα δύο γκολ. Η Καλλονή στο 86′ με πέναλτι σημείωσε το γκολ της τιμής για το τελικό 4-1 για τον Απόλλωνα.

Το ματς της ημέρας έγινε στο Μενίδι, όπου ο ΟΦΗ ενώ πήγε στα αποδυτήρια με χάντικαπ δύο γκολ (2-0 για τον Αχαρναϊκό) γύρισε το ματς με γκολ στο 49′, το 57′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναβλήθηκαν τα ματς Αγροτικός Αστέρας – Αρης, Καρδίτσα – Χανιά και Πανσερραϊκός – Λαμία.

Τα αποτελέσματα: Καλλονή – Απόλλων Σμύρνης 1-4, Αχαρναϊκός – ΟΦΗ 2-3, Κισσαμικός – Πανελευσινιακός 1-1, Αιγινιακός – Τρίκαλα 2-2, Παναιγειάλιος – Πανθρακικός 3-0, Καλλιθέα – Σπάρτη 2-2.

Βαθμολογία: Απόλλων Σμύρνης 26, Λαμία 22, Αρης 20, ΟΦΗ 20, Αγροτικός Αστέρας 16, Αχαρναϊκός 14, Πανσερραϊκός, Σπάρτη από 13, Τρίκαλα, Κισσαμικός από 12, Πανθρακικός, Παναιγιάλειος από 11, Αιγινιακός 10, Αναγέννηση Καρδίτσας 8, Χανιά, Καλλιθέα από 7, Καλλονή 6, Πανελευσινιακός 3.

Επόμενη αγωνιστική (18/1): Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ, Αρης – Πανσερραϊκός, Καλλιθέα – Αναγέννηση Kαρδίτσας, Λαμία – Αχαρναϊκός, Πανελευσινιακός – Καλλονή, Πανθρακικός – Αγροτικός Αστέρας, Τρίκαλα – Κισσαμικός, Χανιά – Αιγινιακός.