Με μία καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γουέιν Ρούνι γλύτωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την ήττα στο Μπριτάνια κόντρα στη Στόουκ (1-1) η οποία είχε προηγηθεί στο 19′ με αυτογκόλ του Μάτα.

Παράλληλα, ο Ρούνι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Γιουνάιτεντ, καθώς έφτασε τα 250 γκολ, ξεπερνώντας τον Μπόμπι Τσάρλτον που είχε 249.

***Η Τότεναμ έμεινε «όρθια» στο «Ετιχαντ», καθώς αν και βρέθηκε να χάνει 0-2 από τη Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) και παρέμεινε «ζωντανή» στο παιχνίδι του τίτλου. Με το αποτέλεσμα αυτό επιβεβαιώθηκε ο Πεπ Γκουαρντιόλα που πριν από μερικές ημέρες είχε δηλώσεις ότη ομάδα του βρίσκεται εκτός τίτλου.

***Ηττα σοκ της Λίβερπουλ στο Ανφιλντ από την ουραγό Σουόνσι!Ένα φαινομενικά εύκολο ματς που η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ το έκανε δύσκολο, με αποτέλεσμα να έρθει και η ήττα με 3-2 χάρη σε δύο τέρματα στο 2ο ημίχρονο του Γιορέντε (48΄, 53΄) και ένα του Σίγκουρντσον (74΄), ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε δύο φορές ο Φιρμίνο στο 55΄ και στο 69΄.