Ιστορία γράφτηκε χθες βράδυ στο Ανφιλντ. Η Σαουθάμπτον νίκησε για δεύτερη φορά τη Λίβερπουλ με 1-0 και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στον τελικό του Λιγκ Καπ χωρίς να δεχτεί γκολ. Το μοναδικό γκολ του δεύτερου ημιτελικού πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέιν Λογκ, σε αντεπίθεση. Να σημειωθεί πως ο συγκεκριμένος παίκτης είχε σκοράρει τελευταία φορά εναντίον της Λίβερπουλ το 2010, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ στην παράταση σε αγώνα Κυπέλλου, αγωνιζόμενος με τα χρώματα της Ρέντινγκ!

Στον τελικό της 26ης Φεβρουαρίου οι Αγιοι θα αντιμετωπίσουν μία εκ των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ή Χαλ.

Ο αποκλεισμός της Λίβερπουλ ήρθε μερικές ώρες μετά την ανανέωση του συμβολαίου ενός εκ των σημαντικότερων παικτών της, του 24χρονου Φιλίπ Κουτίνιο.