Η Λαμία ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας μετά τη νίκη επί του Αρη (1-0) στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής στη Φούτμπολ Λιγκ. Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με το γκολ του Βασιλόγιαννη (59′), ενώ ο Αρης έχει παράπονα για τη διαιτησία του Καλογερόπουλου ο οποίος αρνήθηκε δύο πέναλτι (σε χέρι του Παπαργυρίου και ανατροπή του Ιντζίδη). Τελικά, ο Αρης κέρδισε πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Τζενάμο απέκρουσε το σουτ του Καπνίδη. Παράπονα για τον Καλογερόπουλο εξέφρασε και ο προπονητής της Λαμίας, Μπάμπης Τεννές, υποστηρίζοντας ότι υπάρχει πέναλτι σε ανατροπή του Βασιλογιάννη. Ο Νίκος Αναστόπουλος αποβλήθηκε για τις έντονες διαμαρτυρίες προς τον Καλογερόπουλο. «Υπήρχαν άλλα δύο πέναλτι και αυτός κοιτούσε τα αστέρια», είπε ο τεχνικός του Αρη. Στην κορυφή αλλά με ένα ματς περισσότερο από Λαμία και Αρη παραμένει ο Απόλλων, ο οποίος με γκολ του Κάσσου (47′) νίκησε 1-0 στα Τρίκαλα.

Αλλα αποτελέσματα: Πανσερραϊκός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0, Αγροτικός Αστέρας – Αιγινιακός 1-0 (72′ Τεγούσης), Κισσαμικός – Παναιγιάλειος 2-1 (45′ Ν’ Γκουέμ, 65′ Στογιάνοφ – 54′ Κρητικός), Αχαρναϊκός – Σπάρτη 1-2 (44′ Καρτσαμπάς – 59′ πέν. Μαρσελίνο, 90′ Οικονομόπουλος),

Καλλονή – Καλλιθέα 2-0 (35′ Γιουκαρής, 60′ Λαμπράκης), Πανελευσινιακός – ΑΟ Χανιά 1-3 (72′ Κωνσταντινίδης – 37′ Βανκεβάι, 43′ Σταματής, 63′ Αποστολόπουλος), ΟΦΗ – Πανθρακικός 3-0 ά.α.

Βαθμολογία (14 αγ.): Απόλλων 36, Λαμία 31 (13 αγ.), Αρης (13 αγ.) 29, Αγροτικός Αστέρας (13 αγ.) 25, ΟΦΗ 24.