Υπήρχαν στιγμές χθες στο ΣΕΦ που το μυαλό των παικτών του Ολυμπιακού ταξίδευε στην Τουρκία για το μεγάλο ντέρμπι με τη Φενέρ την ερχόμενη εβδομάδα, αλλά και των παικτών του Αρη ο νους φαίνεται να ήταν στον τελικό Κυπέλλου του Σαββάτου στο Αλεξάνδρειο με τον Παναθηναϊκό.

Οι πρωταθλητές (Γκριν 14, Μάντζαρης 11) επικράτησαν 69-55 του Αρη (Καββαδάς 13, Κάμινγκς 12, Τζένκινς 10) αξιοποιώντας αρχικά την άμυνά τους (αφενός στους μόλις 9 πόντους που δέχθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, αφετέρου στο σερί 12-0 που τους έφερε από το 9-9 στο 22-9 του 11′) και στη συνέχεια με ένα κρεσέντο τριπόντων στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου (με 5/6 σε εκείνο το διάστημα και σερί 18-2), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ασφαλές 40-21 και βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, αν και δεν γλίτωσαν και πάλι τον τραυματισμό (κάκωση στα πλευρά ο Παπαπέτρου)!

Ο Αρης λογικά ήταν θεατής στο πρώτο εικοσάλεπτο, καθώς με εξαίρεση τον Καββαδά (είχε 8 πόντους) οι τέσσερις Αμερικανοί του (Τζάκσον 2, Τζένκινς 3, Κάμινγκς 0, Γκόρντον 0) είχαν συνολικά μόλις πέντε πόντους.

Οταν μπήκαν λίγο στο κλίμα του αγώνα (στο 3ο δεκάλεπτο) οι φιλοξενούμενοι, που είχαν βρεθεί να χάνουν και με 20 πόντους, μείωσαν μέχρι τους 9 (48-39 στο 28′) αλλά εκεί επέστρεψε η ερυθρόλευκη άμυνα και η διαφορά εκτοξεύτηκε και πάλι (61-41 στο 33′).