Η Λίβερπουλ δείχνει διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο στα ντέρμπι. Ετσι, νίκησε στο Ανφιλντ την Αρσεναλ με 3-1, μόλις πέντε ημέρες μετά από την άσχημη εμφάνιση και την ήττα στο Κινγκ Πάουερ από τη Λέστερ.

Ο Φιρμίνο στα 10′ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 40′ έδωσε την ασίστ στον Μανέ για το 2-0. Στο β’ μέρος, η είσοδος του Αλέξις Σάντσες βοήθησε την Αρσεναλ να ανεβάσει την απόδοση της και να πιέσει περισσότερο. Από προσπάθεια του

Σάντσες ο Γουέλμπεκ μείωσε σε 2-1 στο 57′ και τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βαϊνάλντουμ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε για ακόμα φορά βαθμούς στο Ολντ Τράφορντ. Το 1-1 με την Μπόρνμουθ ήταν η

έβδομη εντός έδρας ισοπαλία στην εφετινή Πρέμιερ Λιγκ για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο.

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς ήταν σε άσχημη ημέρα. Κατ’ αρχήν, στάθηκε τυχερός, καθώς ο διαιτητής Κέβιν Φρεντ δεν του έδειξε κόκκινη κάρτα σε αγκωνιά στον Μινγκς. Αυτός που αποβλήθηκε ήταν ο Σέρμαν της Μπόρνμουθ, ο οποίος στη συνέχεια έσπρωξε τον Σουηδό επιθετικό. Ο Ιμπραΐμοβιτς «νικήθηκε» από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Αρτουρ Μπόρουτς, σε εκτέλεση πέναλτι στο 71′, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Ρόχο (23′), ενώ η Μπόρνμουθ ισοφάρισε με πέναλτι του Τζος Κινγκ στο 40′.

Σύμπτωση ή, όχι, η Λέστερ έκανε το 2Χ2 από την ημέρα που απομακρύνθηκε από τον πάγκο της ο Κλαούντιο Ρανιέρι και, πλέον, είναι στο χέρι της η παραμονή. Οι «αλεπούδες» μετά τη νίκη επί της Λίβερπουλ, επιβλήθηκαν ξανά στην έδρα τους, αυτή την φορά επί της Χαλ με 3-1.

Με πρωταγωνιστή τον Φερνάντο Γιορέντε (δύο γκολ) η Σουόνσι νίκησε στο Λίμπερτι την Μπέρνλι 3-2 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Πρέμιερ Λιγκ. Ο Γιορέντε άνοιξε το σκορ, ενώ πέτυχε και το γκολ της νίκης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.