Η ποιότητα μπορεί να φθίνει με το πέρασμα των χρόνων, παραμένει όμως στοιχείο που κάνει τη διαφορά, ειδικά σε τούτη τη Σούπερ Λίγκα. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, μολονότι διανύει το 36ο έτος της ηλικίας του, εξακολουθεί να είναι αποτελεσματικός και καθοριστικός.

Ο «μίτος» ήταν ο άνθρωπος που μπήκε από τον πάγκο στο 66ο λεπτό του αγώνα του Παναιτωλικού με τον Λεβαδειακό στο Αγρίνιο και μέσα σε 10 λεπτά βοήθησε τους γηπεδούχους να ξεκλειδώσουν την άμυνα των αντιπάλων και ουσιαστικά να φθάσουν στη νίκη με 2-0. Ο Λεβαδειακός έχοντας και τις απουσίες των Καραμπουέ, Μουλόπουλου, Μάντζιου, παρατάχθηκε με σκοπό να κλείσει τους διαδρόμους, να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και σε κάποια αντεπίθεση να βρει την ευκαιρία να χτυπήσει ώστε να πάρει την πρώτη (0-2-9) εκτός έδρας νίκη.

Το γκολ του Παπαδόπουλου στο 76′ άλλαξε το momentum του αγώνα, που κρίθηκε οριστικά στο 84′ με το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, το οποίο σημείωσε με κεφαλιά ο Μαρκόφσκι.