Η Τσέλσι συνεχίζει την πορεία της προς την κατάκτηση του τίτλου στην Πρέμιερ Λιγκ, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Στόουκ. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε προηγήθηκε με τον Γουίλιαν στο 13′. Η Στόουκ ισοφάρισε με πέναλτι του Γουόλτερς στο 38′, ωστόσο στο 87′ ο Κέιχιλ σκόραρε για να δώσει τη νίκη στην Τσέλσι.

Με σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, η Αρσεναλ ηττήθηκε στο Χόθορνς από τη Γουέστ Μπρομ με 3-1. Φυσικά δεν έλειψαν και πάλι οι αποδοκιμασίες από τους φίλους της Αρσεναλ, που ζητούσαν την απομάκρυνση του Αρσεν Βενγκέρ από τον πάγκο.

Το πρόβλημα της Αρσεναλ στις στημένες φάσεις ήταν φανερό. Στο 12′ από εκτέλεση κόρνερ ο Ντόουσον με κεφαλιά σκόραρε για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σάντσες. Στο 55′ ο Ρόμπσον-Κανού (είχε μπει στο ματς ένα λεπτό νωρίτερα) σκόραρε για το 2-1 και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε πάλι ο Ντόουσον στο 75′ εκμεταλλευόμενος τα λάθος μαρκαρίσματα των αμυντικών.

Με τον Κρεγκ Σαίξπηρ στον πάγκο η Λέστερ «πετάει». Λίγα 24ωρα μετά την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, η Λέστερ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στο Λονδίνο της Γουεστ Χαμ με 3-2. Ετσι, έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της.

Τα αποτελέσματα:

Γουέστ Μπρομ-Αρσεναλ 3-1 (12΄, 75΄ Ντόσον, 55΄ Ρόμπσον-Κάνου – 15΄ Σάντσες)

Κρίσταλ Πάλας-Γουότφορντ 1-0 (68΄αυτ. Ντίνεϊ)

Εβερτον-Χαλ 4-0 (9΄ Κάλβερτ-Λιούιν, 78΄ Βαλέντσια, 90+1΄, 90+4΄ Λουκάκου)

Στόουκ Σίτι-Τσέλσι 1-2 (38΄πεν. Γουόλτερς – 13΄ Γουίλιαν, 87- Κέιχιλ)

Σάντερλαντ-Μπέρνλι 0-0

Γουέστ Χαμ-Λέστερ 2-3 (20΄ Λαντσίνι, 63΄ Αγιού – 5΄ Μαχρέζ, 7΄ Χουτ, 38΄ Βάρντι)

Μπόρνμουθ-Σουόνσι 2-0 (31′ Μάουσον αυτ, 72′ Αφόμπε)