Ηττα σοκ για την Τσέλσι στην 30η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Η Κρίσταλ Πάλας έφυγε νικήτρια από το Στάμφορντ Μπριζ, καθώς επικράτησε 2-1 με κορυφαίο τον τερματοφύλακα, Χένεσι. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε προηγήθηκε στο 6′ με τον Σεσκ Φάμπρεγας, αλλά σε ελάχιστα λεπτά, η Κρίσταλ Πάλας έκανε την ανατροπή. Ο Ζαχά στο 9′ ισοφάρισε και ο Μπεντέκε στο 11′ έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 2-1. Η Τσέλσι προσπάθησε να ισοφαρίσει, είχε συνολικά 24 τελικές (11 στην εστία), αλλά δεν τα κατάφερε.

Την ήττα της Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε η Τότεναμ, μειώνοντας τη διαφορά στους επτά βαθμούς. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο νίκησε εκτός έδρας την Μπέρνλι 2-0 με γκολ των Ντίερ (66′) και Σον (7′).

Νέα γκέλα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ, καθώς έφερε 0-0 με την Γουέστ Μπρομ. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε 76% κατοχή της μπάλας, 18 τελικές (τρεις στην εστία), αλλά γκολ δεν κατάφερε να πετύχει.

Η Λίβερπουλ κυριάρχησε για ακόμα μία φορά στο ντέρμπι του Μέρσεϊσάϊντ, καθώς νίκησε στο Ανφιλντ την Εβερτον με 3-1. Ετσι, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παραμένει στη διεκδίκηση θέσης στην επόμενη διοργάνωση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 8′ με τον Σαντιό Μανέ και στο 19′ ο τερματοφύλακας της Εβερτον, Ρόμπλες απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Κουτίνιο. Η Εβερτον ισοφάρισε στο 29′ με τον 22χρονο Μάθιου Πένινγκτον, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε τέτοιο παιχνίδι. Δύο λεπτά αργότερα ο Κουτίνιο με καταπληκτική προσπάθεια σκόραρε για το 2-1.

Στο β’ μέρος, ο Κλοπ είδε να παρουσιάζεται ένα ακόμα πρόβλημα, καθώς ο Μανέ αποχώρησε στο 55′ με πρόβλημα στο γόνατο. Οπως είναι γνωστό, ο γερμανός τεχνικός έχει ήδη τραυματίες τους Λαλάνα και Χέντερσον.

Αντικαταστάτης του Μανέ ήταν ο Οριγκί, ο οποίος (από ασίστ του Κουτίνιο) σημείωσε το 3-1 στο 60′. Στο σημείο αυτό ουσιαστικά το ματς είχε κριθεί. Στις καλύτερες στιγμές των δύο ομάδων, ο Ρόμπλες εξουδετέρωσε σουτ του Αλεξάντερ-Αρνολντ (76′), ενώ ο Μιραλάς σούταρε άουτ από καλή θέση (87′).