Να μπουν δυνατά από τα πρώτα λεπτά ζήτησε από τους παίκτες του ο Τάκης Λεμονής στον αποψινό (19.30 –CosmoteSports 3) πρώτο ημιτελικό με την ΑΕΚ στο Γ. Καραϊσκάκης.

Οι Ερυθρόλευκοι σε 19 παιχνίδια τους φέτος έχουν δεχτεί πρώτοι γκολ και μάλιστα από το πρώτο ημίχρονο. Οπως συνέβη και στα πιο πρόσφατα σχετικά παιχνίδια με Πανιώνιο εντός, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό εκτός: και τα τρία οι πρωταθλητές τα έχασαν με 1-0, από το ημίχρονο.

Αντίθετα, η Ενωση είναι μακράν η καλύτερη ομάδα των πρώτων ημιχρόνων. Στο Κύπελλο όπου μετρούν τα εκτός έδρας γκολ, το βασικό ζητούμενο για τους γηπεδούχους είναι να μη δεχτούν γκολ.

Ρέτσος (για το δεξί άκρο), Καμπιάσο (κέντρο) και Ανσαριφάρντ (επίθεση) έχουν αυτή τη στιγμή προβάδισμα στα πλάνα του Λεμονή.