Τον 26ο τίτλο της Ιστορίας του και 5ο διαδοχικό εξασφάλισε ο ΑΠΟΕΛ μετά την εκτός έδρας νίκη του με 3-1 επί της Ομόνοιας στο ΓΣΠ Λευκωσίας.Ωστόσο, το ματς σημαδεύτηκε από επεισόδια.

Στο 55’ ο Εφραίμ κέρδισε πέναλτι από τον Παναγιώτου, με την εκτέλεσή του να γίνεται 13 λεπτά αργότερα, αφού οι οπαδοί της Ομόνοιας έριξαν κροτίδες και αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να προκύψει διακοπή του αγώνα, κατόπιν απόφασης των διαιτητών.

Οι «γαλαζοκίτρινοι», μία αγωνιστική πριν το φινάλε της περιόδου αύξησαν το προβάδισμά τους στο +6 από την δεύτερη ΑΕΚ Λάρνακας (αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την ΑΕΛ Λεμεσού) κι εξασαφάλισαν μαθηματικά τον τίτλο.

Ο Ντάρμπισαιρ στο 9΄ έδωσε το προβάδισμα στους τυπικά γηπεδούχους, αλλά στο 37΄ ο Αλωνεύτης και στο 59΄ ο Σωτηρίου (πέναλτι) ανέτρεψαν τα δεδομένα. Στις καθυστερήσεις ο Βραζιλιάνος, Βαντέρ, έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» και η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν «σφράγισε» τη νίκη και ταυτόχρονα πανηγύρισε και την κατάκτηση του πρωταθλήματος Κύπρου.

Η Ομόνοια τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ολλανδού μέσου, Νικάντρο Μπρέεβελντ, στο 86΄.