Προτάσσοντας τα έντονα συναισθήματα που τον διακατέχουν για την ανάληψη της τεχνικής καθοδήγησης του ΠΑΟΚ και την επιθυμία του να δώσει «Ολο τo… είναι μου για να πετύχει η ομάδα του στόχους της», τοποθετήθηκε σήμερα, στην επίσημη παρουσίασή του ως νέος προπονητής του «Δικεφάλου», ο Ηλίας Παπαθεοδώρου. Μίλησε, ακόμη, με σεβασμό για τον προκάτοχό του, Σούλη Μαρκόπουλο, το πλάνο που έχει κατά νου για την ομάδα. Τον 42χρονο τεχνικό παρουσίασε, στην αίθουσα Τύπου του PAOK Sports Arena, ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΠΑΟΚ, Μπάνε Πρέλεβιτς, με τους Νίκο Σταυρόπουλο, Τέλη Ζουρνατσίδη (τεχνικό διευθυντή και τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ αντίστοιχα), να είναι επίσης στο πάνελ.
Ο Παπαθεοδώρου έφτασε το πρωί στη Θεσσαλονίκη με τον Δημήτρη Μενουδάκο, που θα είναι ο άμεσος συνεργάτης του στον πάγκο του «Δικεφάλου» (σ.σ. ήταν επίσης στην αίθουσα, στην οποία παρών ήταν και ο Κώστας Χαραλαμπίδης που διατηρείται στο τεχνικό επιτελείο των «ασπρόμαυρων») και θα παραμείνει στην πόλη ως την Τετάρτη το βράδυ. Φτάνοντας, δε, στο γήπεδο, ο πρώτος άνθρωπος που αντίκρισε ήταν ο Αντώνης Κόνιαρης, ενώ είδε και τους υπόλοιπους παίκτες του ΠΑΟΚ που προπονούνται τις τελευταίες μέρες στο «Παλατάκι» (Χρυσικόπουλο, Μαργαρίτη, Καραμανώλη), αλλά και τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου της ΚΑΕ.
«Νιώθω πάρα πολύ περήφανος και χαρούμενος που βρίσκομαι στη θέση του πρώτου προπονητή του ΠΑΟΚ. Είναι πολύ μεγάλη τιμή για μένα η θέση για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι γιατί βρίσκομαι σε ένα μεγάλο σύλλογο με ιστορία και παράδοση και ταυτόχρονα σε μία ομάδα με ανθρώπους που έχουν γνώση του αντικειμένου και αγαπούν την ομάδα τους.
Ο δεύτερος λόγος είναι ότι στη δική μου θέση βρισκόταν ο κύριος Σούλης Μαρκόπουλος, για τον οποίο έχω μεγάλο σεβασμό και τον οποίο θαυμάζω για όσα έχει πετύχει στην καριέρα του και τον ΠΑΟΚ. Καταλαβαίνω ότι το φορτίο στις πλάτες μου είναι βαρύ, αλλά είμαι και προετοιμασμένος και κυρίως αποφασισμένος να δώσω όλο μου το “είναι” για να πετύχει ο ΠΑΟΚ τους στόχους του», ήταν τα πρώτα λόγια του Παπαθεοδώρου στους εκπροσώπους του Τύπου.
Πρόσθεσε αναφέροντας: «Ο πρώτος και βασικός μου στόχος, σε συνεργασία με το σταφ και τη διοίκηση, είναι να δημιουργήσουμε μία νέα ομάδα που θα έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Μία ομάδα που θα μπορεί να υποστηρίξει τη φιλοσοφία που θέλουμε να έχουμε και στο παιχνίδι αλλά και στο πώς προπονούμαστε και στην καθημερινή λειτουργία μας. Η μαχητικότητα, το πάθος και η αποφασιστικότητα είναι στοιχεία που θα πρέπει να έχουμε ως βασικό στόχο, σε συνδυασμό με κάποια αγωνιστικά χαρακτηριστικά που αφορούν στην ταχύτητα και θα μας βοηθήσουν να προσφέρουμε ωραίο θέαμα και να πετύχουμε τους στόχους που θα θέσουμε.
Θα χρειαστούμε την υποστήριξη όσων νοιάζονται για την επόμενη μέρα του ΠΑΟΚ. Αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να δουλέψουμε πολύ σκληρά, μεθοδικά, με συνέπεια και με μεγάλο ενθουσιασμό. Το ότι με επέλεξε ο ΠΑΟΚ είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός, θα κάνουμε τα πάντα για να μπορέσουμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Θέλω να ευχαριστήσω τη διοίκηση του ΠΑΟΚ για τον τρόπο προσέγγισης, αλλά και την απόφαση να μου δώσουν την ευκαιρία να δουλέψω σε αυτή τη μεγάλη ομάδα», είπ
Είπε ακόμη:
Για τους στόχους: «Ο βασικός μας στόχος, όπως προανέφερα, είναι να δημιουργήσουμε μία νέα ομάδα, αλλά για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι θέλουμε να υπάρχει ανάπτυξη. Γνωρίζουμε τι εκπροσωπούμε και θέλουμε να κάνουμε βήματα προς τα πάνω. Υπάρχουν τρεις διοργανώσεις. Στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο στόχος είναι να είμαστε στην 4άδα. Στο Κύπελλο, ένας σημαντικός στόχος μπορεί να είναι να φτάσουμε ίσως στον τελικό. Στο κομμάτι της Ευρώπης, πέρυσι ο ΠΑΟΚ έφτασε στους «16». Αν καταφέρουμε να πετύχουμε το ίδιο πράγμα, θα είναι κάτι πολύ σημαντικό. Για να συμβούν όσα θέλουμε, θα πρέπει να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις και σαν σταφ και αγωνιστικά. Χρειαζόμαστε σκληρή και μεθοδική δουλειά. Έχουμε να κάνουμε πολλά πράγματα για να φτάσουμε στο αποτέλεσμα που θέλουμε».
Για το βάρος τη διαδοχής του Σούλη Μαρκόπουλου: «Το μέγεθος του κυρίου Μαρκόπουλου είναι πραγματικά μεγάλο. Δεν έχω να φοβηθώ κάτι. Εχω έρθει για μία συγκεκριμένη δουλειά. Ήρθα γνωρίζοντας ποιον προπονητή αντικαθιστώ. Έχω αυτοπεποίθηση και ανθρώπους που θα μας στηρίξουν. Είμαι έτοιμος για το βήμα αυτό στην καριέρα μου».
Για το ότι ο ΠΑΟΚ είναι η πρώτη μεγάλη ομάδα που κοουτσάρει στην καριέρα του:
Για την επιφυλακτικότητα που εκφράζεται από διάφορες πλευρές για την πρόσληψή του:
Για τον κορμό της ομάδας:
Θέλουμε να ενισχύσουμε το δυναμικό μας με παίκτες που έχουν φιλοδοξίες και κίνητρο. Υπάρχει πλάνο για τα επόμενα χρόνια και από εκεί και πέρα να πάρουμε ξένους που θα μας δώσουν χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν σε Έλληνες παίκτες. Έχουμε κάποιους στο μυαλό μας, αλλά είναι πολύ νωρίς για να πούμε ονόματα. Όλοι οι Έλληνες που έχουν κίνητρο είναι στόχοι μας».
Για τους συνεργάτες του:
Για το μπάσκετ που θα παίζει ο ΠΑΟΚ:
Για το αν έχει επικοινωνήσει με τον κόουτς Μαρκόπουλο και τον τρόπο προσέγγισης του ΠΑΟΚ: «Δεν έχω επικοινωνήσει με τον κ. Μαρκόπουλο. Το πέρασμα από το Καζακστάν με βοήθησε να μετρήσω τις δυνάμεις μου σε ένα πρωτάθλημα που είναι πολύ πιο ποιοτικό σε όλα τα επίπεδα. Όταν τελείωσε η χρονιά, επειδή ήμουν μακριά από την οικογένειά μου, ήθελα να ξεκουραστώ πριν πάρω κάποια απόφαση. Η προσέγγιση του ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην απόφασή μου για επαναπατρισμό. Ο ΠΑΟΚ ξεχωρίζει στο ελληνικό, μπασκετικό περιβάλλον και μπορώ να πω ότι ήταν στόχος μου να εργαστώ εδώ. Η ζεστασιά που μου έδειξαν, ο τρόπος που μου μίλησαν και η φιλοδοξία του συλλόγου, έπαιξαν τον πιο καθοριστικό ρόλο στην απόφασή μου να γυρίσω».
Για το ότι αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ ως κόουτς της Κηφισιάς: «Αντιμετώπισα τον ΠΑΟΚ οκτώ φορές με διαφορετικές συνθέσεις και παίκτες. Υπήρχε ένας κορμός, αλλά ήταν διαφορετικές ομάδες. Στην πρώτη χρονιά της Κηφισιάς, ο ΠΑΟΚ είχε την καλύτερη χρονιά του στα μάτια τα δικά μου, όσον αφορά στο μπάσκετ που έπαιξε. Είχε παίκτες με ποιότητα, εμπειρία και ενθουσιασμό. Κάθε χρονιά είναι διαφορετική. Διαφορετικός ήταν ο περυσινός ΠΑΟΚ. Ο τρόπος λειτουργίας του όμως είναι κάτι που με ιντριγκάρει και θέλω να κρατήσω κάποια πράγματα».
Για τον κόσμο της ομάδας:
Για τις ανανεώσεις των Τσόχλα, Πέινερς, Κλάντον και τον ελληνικό κορμό της ομάδας:
Είχε καλές και κακές στιγμές, είχε και το στρατιωτικό του κάποια στιγμή. Πέρυσι, η παρουσία του στον ΠΑΟΚ ήταν ένα βήμα μπροστά. Έχει σπάνια χαρακτηριστικά και θεωρώ ότι μπορεί να προσφέρει ακόμη περισσότερα. Ο Κόνιαρης είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο για την ομάδα. Ήταν τυχερός… άτυχος. Άτυχος με τον τραυματισμό του, αλλά πέρσι είχε τη δυνατότητα να μπει σε ένα περιβάλλον που όλοι θέλουν και κατάφερε να κερδίσει, μήνα με το μήνα, το χρόνο του και να γίνει βασικός. Είναι πολύ μεγάλη χαρά που θα συνεργαστώ ξανά μαζί του και είναι κεφάλαιο για το ελληνικό μπάσκετ».
Για τις σχέσεις του με τον Αντώνη Κόνιαρη: «Δεν θέλω να πω σε ποιο επίπεδο είναι οι σχέσεις μου με τον Αντώνη. Ο Αντώνης πέρυσι είχε συμφωνήσει να έρθει μαζί μου στην Αστάνα. Να φύγει από την Ελλάδα και να δοκιμάσει την τύχη του στο εξωτερικό. Ένα παιδί 19 ετών. Για λόγους που δεν αφορούν τη σχέση μας, δεν κατάφερε να έρθει. Μπορείτε να καταλάβετε το επίπεδο της επαφής και με τον Αντώνη και με τα παιδιά που έχω συνεργαστεί. Υπάρχει πάντα η φθορά σε μία συνεργασία, αλλά όταν υπάρχει ειλικρίνεια και αγάπη, όλα αυτά μένουν πίσω».
Για το αν θέλει να φτιάξει μία ομάδα σαν αυτή που είχε ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 2013/2014:
Για το αν έχει άγχος: «Γενικά, η προπονητική είναι ένα κομμάτι που δημιουργεί απαιτήσεις. Άγχος υπάρχει για μένα κάθε μέρα, είτε η ομάδα μου λέγεται Κηφισιά είτε λέγεται ΠΑΟΚ που είναι μία πολύ μεγάλη ομάδα με παράδοση, ιστορία και βαριά φανέλα. Δεν το παίζω άνετος, αλλά έχω άγχος για επιτυχία. Άγχος υπάρχει κυρίως την ώρα του αγώνα, λίγες ώρες πριν από το παιχνίδι. Τώρα είμαστε σε φάση να δημιουργήσουμε κάτι. Έκανα μια βόλτα πριν στους χώρους του γηπέδου. Είχα μία αίσθηση για την οργάνωση και μπορώ να πω ότι είναι ένας μικρός παράδεισος για κάθε αθλητή. Γύρισα αρκετά γήπεδα στη Ρωσία και δεν νομίζω πως συνάντησα κάτι τέτοιο».
Για τους παίκτες που θα αναζητήσει ο ΠΑΟΚ: «Δεν θα βάλω καλούπια στο αν θα πάρουμε 19-20 ετών ή αν θα προσεγγίσουμε μπαρουτοκαπνισμένους παίκτες. Έχουμε ήδη έναν από τους καλύτερους παίκτες όπως ο Κόνιαρης, έχουμε τον Λίνο που είναι σε μία ενδιάμεση ηλικία, έχουμε τον Μαργαρίτη που είναι μπαρουτοκαπνισμένος. Αν βρούμε κάποιον παίκτη που μπορεί να μας βοηθήσει, δεν θα αρνηθούμε την περίπτωσή του. Θέλουμε να κάνουμε καλές επιλογές. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γνώση του αντικειμένου. Αν κάποιο παιδί μπορεί να υποστηρίξει αυτά που θέλουμε κι έχει παίξει στην Ελλάδα ή έχει μόλις τελειώσει από το κολέγιο, θα τον προσεγγίσουμε. Δεν θέλω να βάλουμε καλούπια. Είμαστε ανοικτοί, θέλουμε ανθρώπους με φιλοδοξία και κίνητρο. Αυτό μας ενδιαφέρει και θα είναι το πρώτο συστατικό για να προχωρήσουμε».
Για το γεγονός πως θα έχει υποχρεώσεις με την Εθνική Νέων Ανδρών το καλοκαίρι:
Για τα πρότυπά του στην προπονητική: