Οι ήχοι της Νέας Υόρκης θα συναντήσουν τους στίχους του Ομήρου στα φαρσί, τα μαλτέζικα, τα ισπανικά και τα αρχαία ελληνικά. Ο Χατζιδάκις θα μπει σε τζαζ παρτιτούρες και οι ποιητές θα έχουν τη δική τους τιμητική στον πιο δραστήριο και πολύβουο κήπο της πόλης. Ο Κήπος του Μεγάρου μπαίνει στην καλοκαιρινή καλλιτεχνική κούρσα στις 21 Ιουνίου και ρίχνει αυλαία στις 18 Σεπτεμβρίου.
ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ. Η πανηγυρική έναρξη τοποθετείται ανήμερα τη Γιορτή της Μουσικής, την Τετάρτη 21 Ιουνίου. Το πρόγραμμα συνεχίζεται με συναυλίες λατινοαμερικανικής μουσικής και τζαζ με το Athens Tango Ensemble (28/6), την Idra Kayne (30/6), το After 8 Jazz Sextet (5/7), τους Μaracatu (7/7), τον Πέτρο Κλαμπάνη (14/7).
Δυο μέρες νωρίτερα, η σκηνή του Κήπου θα φιλοξενήσει το πολυσυζητημένο όνομα της εγχώριας μουσικής σκηνής. «Μαρίνα Σάττι + Fone’s, ένα πρότζεκτ γένους θηλυκού» και φυσικά από το πρόγραμμά της –με πολυφωνικά τραγούδια οκτώ νεαρών ερμηνευτριών από διάφορες χώρες –δεν θα λείψουν οι «Κούπες» και η «Μάντισσά» της. Την αυλαία της πολυαναμενόμενης βραδιάς σηκώνουν οι Jusu Foli & Senegal Rhythm από τη Σενεγάλη που διατείνονται ότι όλα είναι ρυθμός και μουσική!
Τον Αύγουστο ο Κήπος θα μείνει κλειστός και θα ανοίξει ξανά στις 6 Σεπτεμβρίου με νοσταλγικούς τζαζ και σουίνγκ ρυθμούς. Η Πέννυ Μπαλτατζή ερμηνεύει κομμάτια αυθεντικής τζαζ –από το «Feelings», όπως το τραγούδησε η Ελα Φιτζέραλντ, και το «Crazy» του Willie Nelson ώς το «Summertime» και το «Cry me a river» -, θα περάσει στους αστραφτερούς διαδρόμους των μιούζικαλ με το «The lady is a tramp» και το «Cheek to cheek» και στα ονειρικά «Dream a little dream», «All of me» και «Every time we say goodbye».
Η σκυτάλη περνάει στις 13 Σεπτεμβρίου στο «Dimitris Kalantzis Quintet Mano’s Jazz Tribute to Manos Hadjidakis». Η ανάγνωση δηλαδή του συνθέτη Δημήτρη Καλαντζή στον Μάνο Χατζιδάκι με συνοδοιπόρους πέντε δεξιοτέχνες τζάζμεν. Oπως λέει ο Δημήτρης Καλαντζής: «Προέκυψε απλά σαν φυσική διαδικασία, από την ανάγκη μας να τραγουδήσουμε τη μουσική αυτή, που χαράχτηκε στις καρδιές μας από μικρά παιδιά, στη δική μας καθομιλούμενη γλώσσα, την τζαζ. Η ουσία και η διάθεση των κομματιών του Μάνου είναι πάντα εκεί και εμείς κάθε φορά ευτυχείς που τα ανακαλύπτουμε ξανά». Οι φετινές γιορτές του Κήπου κλείνουν με το 3ο Διεθνές Φεστιβάλ Ποίησης Αθηνών (18 έως 23 Σεπτεμβρίου) που συνδιοργανώνει το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών με τον Κύκλο Ποιητών, τον Δήμο Αθηναίων και το Μουσείο Μπενάκη, με τη συμμετοχή 20 ξένων και 50 ελλήνων ποιητών.