Ο Γερμανός Μίσα Σβέρεφ πίεσε τον Ρότζερ Φέντερερ, αλλά ο 36χρονος Ελβετός είχε τον τρόπο να πάρει τη νίκη στα τρία σετ (7-6, 6-4,6-4) και να προκριθεί στους 16 του Γουίμπλεντον.

Ο Φέντερερ τέλειωσε το ματς με 13 άσσους και 61 winners (έναντι 20), ενώ επόμενος αντίπαλος του είναι ο Βούλγαρος Γκριγκορ Ντιμιτρόφ, ο οποίος δεν κουράστηκε ιδιαίτερα με αντίπαλο τον Ισραηλινό Ντούντι Σέλα. Ο Ντιμιτρόφ, χρειάστηκε δύο σετ (6-1,6-1), καθώς ο Ισραηλινός αποχώρησε στη συνέχεια με πρόβλημα τραυματισμού. Το ματς είχε διάρκεια μία ώρα και 49 λεπτά.

Στο μεταξύ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς είχε πάλι ένα καλό παιχνίδι και με τη νίκη του επί του δυνατού Λετονού Ερνεστς Γκούλμπις (6-4,6-1,7-6) προκρίθηκε στους 16 του Γουίμπλεντον.

Ο 30χρονος Σέρβος «πάτησε γκάζι», όταν είδε τον Λετονό αντίπαλο του να προηγείται 4-2 στο πρώτο σετ. Πήρε εννέα συνεχόμενα γκέιμ και επικράτησε 6-4 στο πρώτο σετ, ενώ προηγήθηκε 5-0 στο δεύτερο. Στο τρίτο ο Γκούλμπις έπαιξε αρκετά καλά και πίεσε τον Τζόκοβιτς, όμως στο τάι-μπρεκ ο Σέρβος ήταν κυρίαρχος (7-2). Το παιχνίδι είχε διάρκεια δύο ώρες και 13 λεπτά.

Να σημειώσουμε ότι ο Γκούλμπις είχε περισσότερους άσσους (13 έναντι 6) και winners (38 έναντι 21), αλλά και αρκετά περισσότερα λάθη (37 έναντι 12) τα οποία έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Στον επόμενο γύρο, ο Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Αντριάν Μαναρινό ο οποίος απέκλεισε τον συμπατριώτη του Γκαελ Μονφίς με 7-6,4-6,5-7, 6-3,6-2.