Ούριος άνεμος συνόδευε τον Βάλτερι Μπότας (Mercedes-Benz) καθ’ όλη τη διάρκεια του διημέρου στην Αυστρία, εκεί όπου ο φινλανδός οδηγός κέρδισε τόσο την pole position όσο και το γκραν πρι στην πίστα του Σπίλμπεργκ. Ο δεύτερος οδηγός της Mercedes-Benz και νικητής του αγώνα δεν πτοήθηκε από τις «αναποδιές» του ομόσταβλού του Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος εξαιτίας της τιμωρίας που δέχθηκε (για την αλλαγή κιβωτίου) αναγκάστηκε να εκκινήσει από την όγδοη θέση και τελικώς να τερματίσει –μετά κόπο και βασάνων –στην τέταρτη θέση. Ετσι, το βάρος του χθεσινού αγώνα για τη γερμανική ομάδα το σήκωσε ο «νεοσύλλεκτος» οδηγός της Mercedes-Benz, που παρέμεινε πρώτος από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, ενώ άντεξε και στην πίεση του Σεμπάστιαν Φέτελ της Ferrari, ο οποίος τερμάτισε στη δεύτερη θέση. Η χθεσινή νίκη του Μπότας ήταν η δεύτερη φετινή, ενώ να θυμίσουμε ότι ο δεύτερος πιλότος της Mercedes αντικατέστησε φέτος τον περσινό πρωταθλητή Νίκο Ρόσμπεργκ.

Την τριάδα στο βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Ρικιάρντο της Red Bull. Πολύ κακή ήταν η εμφάνιση του δεύτερου οδηγού της Red Bull, του 19χρονου Μαξ Φερστάπεν, ο οποίος εγκατέλειψε έναν ακόμη αγώνα. Αυτή ήταν η πέμπτη εγκατάλειψή του σε επτά αγώνες απογοητεύοντας –εκτός από τους επικεφαλής της ομάδας του –και τους χιλιάδες Ολλανδούς που ταξίδεψαν στην Αυστρία για να υποστηρίξουν τον ταλαντούχο συμπατριώτη τους. Πρώτος στη βαθμολογία των οδηγών παραμένει ο Σεμπάστιαν Φέτελ με 171 βαθμούς, ενώ ο Λιούις Χάμιλτον παρά τη χασούρα στον χθεσινό αγώνα κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά του από τον πρώτο στους 20 βαθμούς (συνολικά έχει 171 β). Στις ομάδες η Mercedes-Benz μπορεί να παραμένει πρωτοπόρος με 287 βαθμούς, όμως πίσω της βρίσκεται η Ferrari με 254 βαθμούς και όλα αυτά τη στιγμή που το πρωτάθλημα της Formula 1 είναι στη μέση της σεζόν. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στο Σίλβερστοουν της Βρετανίας.