Η Μπάγερν κατάκτησε το γερμανικό Σούπερ Καπ, καθώς νίκησε στα πέναλτι 5-4 την Ντόρτμουντ στη Βεστφαλία. Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια τέλειωσε 2-2, με τη Μπάγερν να ισοφαρίζει δύο λεπτά πριν από το τέλος με αυτογκόλ του Πίστσεκ σε απίθανη καραμπόλα και με τους παίκτες της Ντόρτμουντ να το αμφισβητούν.

Η ομάδα του Πίτερ Μπος προηγήθηκε στο 12′ με τον Πούλισιτς. Η Μπάγερν ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα, με τον Λεβαντόφσκι ύστερα από σέντρα του Κίμιχ. Κι εδω υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Ντόρτμουντ υποστηρίζοντας ότι ο Κίμιχ πήρε τη μπάλα σε θέση οφσάιντ. Πάντως και στα δύο γκολ της Μπάγερν έγινε χρήση του βίντεο-ρέφερι. Το 2-1 πέτυχε ο Ομπαμεγιαγκ στο 71’ύ στερα από ασίστ του Ντεμπελέ, για να ισοφαρίσει η Μπάγερν με το αυτογκόλ του Πιστσεκ στο 88′.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο τερματοφύλακας της Μπάγερν, Ούλραϊχ, είχε δύο επεμβάσεις( Ρόντε και Μπάρτρα), ενώ ο Πούρκι μία (Κίμιχ).