Απίστευτο! Ο 35χρονος Τζάστιν Γκάτλιν με 9.92 αναδείχτηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στα 100μ καθώς νίκησε στον τελικό τον Γουσέιν Μπολτ!

Ο Αμερικανός, μετά τον τερματισμό υποκλίθηκε στονΤζαμαϊκανό που τερμάτισε τρίτος στην τελευταία του κούρσα στο 100άρι με 9.95, αλλά αποθεώθηκε από τον κόσμο στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Αμερικανός Κόλμαν με 9.94.

Ο Γκάτλιν αναδείχτηκε παγκόσμιος πρωταθλητής μετά το 2005 στο Ελσίνκι και την περιπέτεια που είχε με τον ντόπινγκ. Παράλληλα, είναι ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής που παίρνει χρυσό μετάλλιο στα 100μ. Οι Βρετανοί πάντως τον αποδοκίμασαν σε όλες τις κούρσες του, λόγω του των παραβάσεων ντόπινγκ. Ηταν η πρώτη ήττα του Μπολτ σε τελικό 100μ τόσο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, όσο και σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Έτσι, δεν κατάφερε να κάνει τέσσερα τα χρυσά μετάλλια στην απόσταση στα παγκόσμια πρωταθλήματα, στην τελευταία χρονιά της σπουδαίας καριέρας του, αλλά στο σύνολο έφθασε τα 14 μετάλλια (11 χρυσά, 2 ασημένια, 1 χάλκινο) τα περισσότερα από κάθε άλλον αθλητή και αθλήτρια.

Τελικός μήκους ανδρών: Το χρυσό ο Νοτιοαφρικανός Μανιόνγκα

Ο Νοτιοαφρικανός Λούβο Μανιόνγκα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος με άλμα στα 8.48μ. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Αμερικανός Τζάριον Λόουσον με 8.44μ και το χάλκινο ο επίσης Νοτοφρικανός Ρούσβαλ Σαμαάι με 8.32μ.

Τελικός 10.000μ γυναικών: Το χρυσό η Αγιάνα

Η Αλμάζ Αγιάνα μετέτρεψε σε… περίπατο τον τελικό των 10.000 γυναικών. Η αθλήτρια από την Αιθιοπία νίκησε εύκολα τις αντίπαλές της και τερμάτισε σε 30:16.32, που είναι και η κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο. Δεύτερη τερμάτισε η συμπατριώτισσά της Τιρουνές Ντιμπάμπα με 31:02.69 και τρίτη μία ακόμη αθλήτρια από την Αφρική, η Άγκνες Τζέμπετ Τίροπ (Κένυα) με 31:03.50.

Δισκοβολία: Το χρυσό ο Λιθουανός Γκούντζιους

Ο Λιθουανός Άντριους Γκούντζιους κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία. Ο Γκούντζιους, έφθασε στην πρώτη μεγάλη διάκριση της καριέρας του χάρη σε βολή στα 69.21μ που είναι νέο ατομικό ρεκόρ. Δεύτερος και σε απόσταση μόλις δύο εκατοστων ήταν ο Σουηδός Ντάνιελ Στολ με 69.19μ, ενώ το χάλκινο μετάλιο πήρε ο Αμερικανός Μέισον Φίνλεϊ με 68.03μ.

Ο κάτοχος του τίτλου Πιότρ Μαλαχόφσκι (Πολωνία) κατετάγη 5ος με 65.24μ, ενώ ο Κύπριος Απόστολος Παρέλλης πήρε την 10η θέση με 63.17μ. .