Ο Λεβαδειακός με δύο εκκωφαντικές ισοπαλίες, με ΠΑΟΚ εντός και Παναθηναϊκό εκτός, τις πρώτες αγωνιστικές περίμενε τον Πλατανιά για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα η οποία θα έβαζε τέλος στην παράδοση που έχουν δημιουργήσει οι Κρητικοί. Κι όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ και μέχρι το τελευταίο λεπτό κρατούσαν το τρίτο, συνεχόμενο, «τρίποντο» σφιχτά στα χέρια τους. Ο Μητρόπουλος σε μια φάση που προήλθε από μπαλιά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων απέτρεψε την ήττα της ομάδας του και έδωσε την τρίτη ισοπαλία (1-1) σε ισάριθμα φετινά ματς στον Λεβαδειακό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 57′ με τον Μπούντνικ, στη μοναδική ευκαιρία που είχαν για να σκοράρουν, και στη συνέχεια προσπάθησαν να διαχειριστούν το προβάδισμα. Στο τελευταίο λεπτό ο Επασί με βολέ έστειλε την μπάλα έξω από την περιοχή του Κοκκαλά. Ο Μπραντάο με κεφαλιά «έσπασε» την μπάλα στον Γιακούμ, ο οποίος με σέντρα βρήκε τον Μητρόπουλο που προωθήθηκε στην περιοχή και ανενόχλητος με κεφαλιά έκανε το τελικό 1-1.