Ο Γιάννης Φετφατζίδης βρήκε την ηρεμία του στη Σαουδική Αραβία. Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός αγωνίζεται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στην Αλ Αχλί και η φετινή περίοδος άρχισε ιδανικά για αυτόν, με δύο γκολ στα πρώτα τρία παιχνίδια. Στο προχθεσινό ματς, ο Φετφατζίδης άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, αλλά το γκολ αυτό δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Αλ Αχλί, καθώς η Αλ Νασρ κατάφερε να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά.

Ο 26χρονος ποδοσφαιριστής είχε σκοράρει και στη 2η αγωνιστική (με πέναλτι) στο 4-0 με την Ελ Φατ. Στην πρώτη του αγωνιστική περίοδο στη Σαουδική Αραβία, ο Φετφατζίδης είχε 16 συμμετοχές με τρία γκολ. Πέρυσι αγωνίστηκε σε περισσότερα παιχνίδια (25), σημειώνοντας τον ίδιο αριθμό τερμάτων.  Από το 2013, όταν αποχώρησε από τον Ολυμπιακό, ο Φετφατζίδης έγινε κάτοικος Γένοβας, καθώς υπέγραψε συμβόλαιο με την Τζένοα. Από τη μεταγραφή αυτή οι Ερυθρόλευκοι έβαλαν στο ταμείο τους 4 εκατ. ευρώ. Σε δύο χρόνια είχε 36 συμμετοχές και σημείωσε τέσσερα γκολ. Τον Ιανουάριο του 2015 μετακόμισε στη Βερόνα, καθώς παραχωρήθηκε δανεικός στην Κιέβο, αλλά είχε μόλις τέσσερις συμμετοχές. Ετσι, το  Ιούλιο του 2015 πήρε την απόφαση να εγκαταλείψει την Ευρώπη και να μετακομίσει στη Σαουδική Αραβία υπογράφοντας συμβόλαιο τριών χρόνων.