Την τέταρτη θέση του τουρνουά «Gomelsky Cup» κατέκτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods καθώς ηττήθηκε με 78-75 (παράταση) από την Νταρουσάφακα στον μικρό τελικό. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, ενώ οι Νίκος Παππάς και Ματ Λοτζέσκι προσέθεσαν από 11.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 5’ προηγήθηκε με 8-5, η Νταρουσάφακα ισοφάρισε σε 8-8 στο 8’, όμως το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 15-10.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +9 (10-19) με την τουρκική ομάδα να μειώνει σε 22-19 στο 15’, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ ισόπαλο (31-31).

Στο 22’ η Νταρουσάφακα ξέφυγε με 36-31, όμως στο 24’ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (38-38) και το επόμενο λεπτό προσπέρασε με 40-38. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Τούρκους προηγούμενους με 51-48, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να παίρνει… κεφάλι στο σκορ στο 33’ (53-56). Τελικά, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση αφού το φινάλε της κανονικής του διάρκειας βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 64-64. Το «τριφύλλι» ανέβασε…στροφές με την έναρξη του έξτρα χρόνου και στο 43’ ξέφυγε με 73-68, ωστόσο η Νταρουσάφακα έφτασε στη νίκη με 78-75 χάρη σε τρίποντο του Κάμινγκς στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 31-31, 51-48, 64-64 (κ.δ.), 78-75

Νταρουσάφακα (Ντέιβιντ Μπλατ): Κιντ 4, Ουιλμπέκιν 4, Μπαϊγκούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6, Σαντ-Ρος 12, Τζόνσον 14 (1), Μπελ 9 (2), Έρικ

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11, Ντένμον 8, Γκιστ 8 (1), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5, Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου