Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τα φιλικά του στην Πόλη, επικρατώντας 69-58 της Γαλατάσαραϊ και καταλαμβάνοντας την 3η θέση στο τουρνουά TUBAD.

Ο Νικόλα Μιλουτίνοφ είχε άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση (14π, 7ρ), πολύ καλός ο Τόμπσον (12π, 9ρ), ενώ ο Τολικόπουλος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και τέλειωσε το ματς με 10π, 4ρ, 2ασ.

Ο Ρόμπερτς λόγω ενοχλήσεων στο δικέφαλο, αγωνίστηκε μόνο στο α’ μέρος και έμεινε στον πάγκο στη συνέχεια

Δεκάλεπτα: 15-16, 32-30, 41-50, 58-69.

Γαλατάσαραϊ (Κουντέρ): Χάρντι 8(1), Γιαγκμούρ 3(1), Χέντρικς, Κουν 2, Αράρ 6, Ρένφρο 4, Κρίστμας 8, Χόπσον 7(1), Σάμερς 6(1), Πρέλτζιτς 12(2), Κοκσάλ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 3, Τολιόπουλος 10 (2), Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 14, Στρέλνιεκς 8 (2), Τίλι 7(1), Πρίντεζης 8, Μάντζαρης, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Τόμπσον 12.

«Είχαμε σήμερα ένα ακόμη καλό τεστ, με μία ομάδα αρκετά σκληρή. Μετά το πρώτο ημίχρονο βρήκαμε καλύτερο ρυθμό επιθετικά, κυρίως από την άμυνά μας. Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά. Πιστεύω όμως πως και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε σταθερά καλή άμυνα, γυρίσαμε την μπάλα είχαμε αρκετά ελεύθερα σουτ, τα οποία, όμως, δεν μπήκαν. Αν είχαμε βάλει 7-8 από αυτά τα σουτ, η εικόνα θα ήταν τελείως διαφορετική στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό δεν μειώνει την προσπάθεια των παικτών στο δεύτερο ημίχρονο, που ήταν ακόμη καλύτερη, με καλύτερες συνεργασίες στην άμυνα, καλύτερες επιλογές στην επίθεση, διαβάσαμε καλύτερα το παιχνίδι και παίξαμε αρκετά καλά για το σημείο της σεζόν που είμαστε», είπε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.