Οι Φαραώ επιστρέφουν σε Παγκόσμιο Κύπελλο ύστερα από 28 χρόνια. Με γκολ του Μοχάμεντ Σάλαχ στην εκπνοή του αγώνα με πέναλτι η Αίγυπτος νίκησε 2-1 το Κονγκό και προκρίθηκε για πρώτη φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά το 1990 και την Ιταλία και η τρίτη από καταβολής της διοργάνωσης.

Η Αίγυπτος έγινε η δεύτερη αφρικανική ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Μουντιάλ 2018 μετά τη Νιγηρία που επικράτησε με 1-0 της Ζάμπια με γκολ του Ιβόμπι.

Σχεδόν ταυτόχρονα με τους Φαραώ πήρε το εισιτήριο για τη Ρωσία και η Πολωνία που νίκησε με 4-2 το Μαυροβούνιο. Το Σαββατοκύριακο προκρίθηκαν επίσης η Ισπανία και η Κόστα Ρίκα.

Η πρόκριση της τελευταίας είχε τον ίδιο δραματικό τόνο με τον αντίστοιχο της Αιγύπτου, καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Ονδούρα με γκολ του Γουάτσον στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στα τελικά έχουν προκριθεί επίσης οι Ρωσία, Βραζιλία, Ιράν, Ιαπωνία, Μεξικό, Βέλγιο, Νότια Κορέα, Σαουδική Αραβία, Γερμανία και Αγγλία.