Με πρωταγωνιστές στα τελευταία λεπτά τους Γιάννη Αθηναίου και Γκάρι Μπελ ο Αρης νίκησε 64-62 στο Αλεξάνδρειο την ΑΕΚ, στη 2η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο α’ μέρος,προηγήθηκε 34-27 στο ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη βελτίωσε αισθητά την άμυνα, ενώ είχε καλύτερες επιθετικές επιλογές. Ετσι, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά και να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο 24′ (37-35). Στην τελευταία περίοδο τα τρίποντα των Αθηναίου και Μπελ έδωσαν στον Αρη προβάδισμα πέντε πόντων (62-57), ενώ ο Αμερικανός σκόραρε και για το 64-59 στα 39”. Ο Σακοτα μείωσε σε 64-62, ενώ στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ αστόχησε ο Μπάρλοου.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 10 , Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου 10 (3/7τρ, 5ασ), Μοράντ 2, Βασιλόπουλος 2, Πέτγουεϊ 6 (2), Γουίβερ 9 (1), Μπένσον 12 (6/9δ,9ρ, 2κοψ), Μπέλ 7 (1)

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 1, Τζέιμς 8 (1), Γκριν 17 (2/4δ,2/4τρ,7/8β), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6 (1), Ατιτς, Λαρεντζάκης 11 (3), Μπάρλοου 11 (1), Μαυροειδής 6, Σι 2